Im starsza, tym krótsza - historia spódnicy
Julien Fournie
Może się poszczycić bogatą historią, która się do czasów starożytnych. Służyła kobietom oraz mężczyznom, szyto je z różnych materiałów od futra po szyfon. Marylin Monroe zawdzięcza jej swoją najbardziej znaną fotografię. Z upływem lat traciła na długości. Spódnica - dziś obchodzi swoje święto.
Może się poszczycić bogatą historią, która sięga czasów starożytnych. Służyła kobietom oraz mężczyznom, szyto ją z różnych materiałów od futra po szyfon. Marylin Monroe zawdzięcza jej swoją najbardziej znaną fotografię. Z upływem lat traciła na długości. Spódnica - właśnie obchodzi swoje święto.
Od wieków była podstawowym elementem damskiej garderoby. Podobnie jak kobieta, lubi się zmieniać, może być ascetyczna, długa, gładka lub frywolna, krótka, roztańczona. Chociaż kojarzy się głównie z damską garderobą, w starożytnych czasach nosili ją także mężczyźni. Egipcjanie nosili opaski przewiązane w biodrach. Nie sposób nie wspomnieć też o kilcie, który mężczyźni w Szkocji zakładają na specjalne okazje.
Dziś kobiety mogą przebierać między niezliczonymi fasonami spódnic. Dozwolone są też wszelkie długości od maxi bo króciutką mini. Zwolenniczki męskiego stylu ubierania nie tolerują tego stroju w swoich szafach. Lecz przez wiele wieków panie były skazane na chodzenie w spódnicy, a wygoda noszenia nie była wówczas priorytetem.
Spódnice o długości maxi powracają do łask w każdym sezonie letnim, są zwiewne, zmysłowe, często zdobione kwiecistymi wzorami. Kobiety je uwielbiają, ponieważ idealnie nadają się na ciepłe, wakacyjne wieczory. Przez wieki długość maxi była obligatoryjna dla wszystkich kobiet. I chociaż noszenie kreacji, które zakrywały kostki nie było wygodne, a w niektórych przypadkach wręcz niebezpieczne, pokazywanie kobiecych nóg nie mieściło się w normach obyczajowych.
Długość do ziemi to charakterystyczny element kolekcji haute couture, na zdjęciu kreacja zaprojektowana przez Juliena Fournie.
(mb/mtr), kobieta.wp.pl