Blisko ludziIm więcej leków, tym rzadsza erekcja

Im więcej leków, tym rzadsza erekcja

Im więcej leków, tym rzadsza erekcja
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

08.12.2011 21:11, aktual.: 08.12.2011 21:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mężczyźni, którzy zażywają dużą liczbę leków, są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji – wykazał raport konsorcjum medycznego Kaiser Permanente, opublikowany w najnowszym wydaniu „British Journal of Urology International”.

Mężczyźni, którzy zażywają dużą liczbę leków, są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji – wykazał raport konsorcjum medycznego Kaiser Permanente, opublikowany w najnowszym wydaniu „British Journal of Urology International”. Jego autorzy przyznają, że kłopoty z erekcją częściej mają mężczyźni cierpiący na różne schorzenia, szczególnie takie, jak cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze krwi, które wymagają zażywania wielu leków.

Niezależnie jednak od tego, duża codzienna porcja farmaceutyków nasila tego rodzaju zaburzenia seksualne. I nie ma przy tym znaczenia, czy są to leki dostępne bez recepty czy przepisane przez lekarza.

Naukowcy wskazują na badania 37 712 mężczyzn w wieku 45-69 lat, obserwowanych w ramach California Men's Health Study. Wynika z nich, że 57 proc. badanych zażywało co najmniej trzy leki. A ich spożycie zwiększało się zarówno wraz z wiekiem, jak i przybywaniem na wadze.

Na kłopoty z erekcją narzekało 29 proc. badanych mężczyzn i występowały one tym częściej, im więcej zażywali oni leków. Wśród mężczyzn, którzy przyjmowali maksymalnie dwa środki dziennie, tylko 16 proc. narzekało na impotencję. Natomiast spośród tych, którzy zażywali od 6 do 9 farmaceutyków aż 31 proc. odczuwało zaburzenia erekcji.

Powoduje je także niekorzystny styl życia, przede wszystkim palenie tytoniu, ale osobnym czynnikiem ryzyka jest duża liczba zażywanych leków – twierdzą autorzy raportu. Dlatego sugerują lekarzom, by - jeśli to możliwe - zmniejszali liczbę przepisywanych pacjentom leków lub stosowali zamienniki, które mają mniejszy wpływ na zaburzenia erekcji. (PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
choroba wieńcowacholesterolerekcja
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także