Jak dbać o dłonie każdego dnia?
Dłonie są tą partią ciała, która w największym stopniu wystawiona jest na działanie szkodliwych czynników. Ich skórę niszczą detergenty, promienie UV i... nasza niedbałość. O codziennym wklepywaniu nawilżającego kremu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy dłonie są silnie przesuszone, naznaczone pierwszymi zmarszczkami i ciemniejszymi plamkami. Jak je ratować?
13.02.2013 | aktual.: 14.11.2013 15:13
Dłonie są tą partią ciała, która w największym stopniu wystawiona jest na działanie szkodliwych czynników. Ich skórę niszczą detergenty, promienie UV i... nasza niedbałość. O codziennym wklepywaniu nawilżającego kremu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy dłonie są silnie przesuszone, naznaczone pierwszymi zmarszczkami i ciemniejszymi plamkami. Jak je ratować?
Podstawy pielęgnacji
Zacznij od wizyty w drogerii i zakupu dwóch podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych: peelingu i kremu. Doskonałym uzupełnieniem tego zestawu jest również intensywnie regenerująca maska. Choć nie jest koniecznością kupowanie preparatów z serii przeznaczonych specjalnie dla dłoni, to taki wybór będzie jednak najrozsądniejszy. Dlaczego?
Skóra dłoni ma nieco inne potrzeby niż reszta ciała. Posiada zdecydowanie mniej gruczołów łojowych, a więc i ochronna warstwa hydrolipidowa jest uboższa. Cieńsza jest również podskórna warstwa tkanki tłuszczowej, która dodatkowo zanika wraz z upływem lat. Dlatego właśnie na dłoniach najwcześniej widać efekty starzenia się.
Krem pielęgnacyjny miej zawsze przy sobie. Sięgaj po niego jak najczęściej, zwłaszcza po myciu rąk. Raz w tygodniu poświęć chwilę na złuszczająco-regenerujący zabieg. Jeśli kondycja skóry dłoni pozostawia wiele do życzenia, zwiększ częstotliwość do dwóch kuracji w tygodniu.
Pierwszym etapem zabiegu jest dokładny peeling. Wykorzystać możesz specjalny kosmetyk do dłoni, zwykły peeling ziarnisty do ciała bądź domowy preparat przygotowany na bazie oliwy i cukru (lub drobnoziarnistej soli morskiej). Wybranym kosmetykiem masuj dłoń okrężnymi ruchami. Podczas masażu nie omijaj też palców.
Drugim etapem jest zamoczenie dłoni w kleiku wykonanym z siemienia lnianego. Dwie łyżki zmielonego siemienia zalej dwoma szklankami gorącej wody. Odczekaj, aż ostygnie. Zanurz dłonie w takiej papce i trzymaj przez około 10 minut. Skóra stanie się idealnie miękka. Używając papierowego ręcznika, delikatnie zetrzyj z dłoni resztki mikstury.
Na koniec sporządź regenerującą maskę. Podgrzej łyżkę oliwy i zmieszaj ją z łyżką miodu. Taką mieszankę rozprowadź na dłoniach, owiń folią i załóż rękawiczki. Pozostaw na co najmniej 30 minut. Możesz również nałożyć na skórę grubą warstwę kremu bądź zaaplikować specjalną maskę do dłoni, założyć bawełniane rękawiczki i zdjąć je dopiero po całej nocy.
Warto przetestować: Cztery Pory Roku, Dwufazowy peeling do rąk (ok. 7 zł/ 120 ml); Paloma, Hand SPA, Cukrowy peeling do rąk (ok. 8 zł/125 ml); Ziaja, Oliwkowa maska do rąk i paznokci (ok. 8 zł/75 ml); Farmona, Brzoskwiniowa maska do dłoni (ok. 35 zł/300 ml).
Profesjonalna kuracja
Skutków wieloletnich zaniedbań często nie da się usunąć samodzielną pielęgnacją. Już po 25. roku życia zaczyna się starzenie skóry. Powoli ustaje produkcja kolagenu i elastyny, stopniowo zanika też podskórna warstewka tłuszczu, dzięki której skóra sprawia wrażenie sprężystej i „wypełnionej”. Proces ten przyspieszają złe nawyki pielęgnacyjne i przede wszystkim – ekspozycja na promieniowanie UV. Pojawiają się więc pierwsze bruzdy i przebarwienia (tzw. plamy starcze), skóra traci jędrność. Czy jest jakiś ratunek?
Jeśli skóra jest silnie przesuszona, warto skorzystać z kuracji spa na dłonie. Na taki seans składa się kilka zabiegów, najczęściej jest to: peeling, maska, masaż i zabieg parafinowy. Efektem będzie gładka, miękka i nawilżona skóra. Koszt jednej wizyty to ok. 80 zł.
Bardziej zdecydowane działania są potrzebne, gdy na dłoniach widnieją głębokie bruzdy i przebarwienia. W takim przypadku można zdecydować się na mezoterapię, fotoodmładzanie, termolifting bądź mikrodermabrazję. Przy wyraźnej utracie jędrności można zastanowić się nad wypełnianiem, np. hydroksyapatytem wapnia, który występuje naturalnie w naszym organizmie w kościach i zębach (zabieg Radiesse).
Małgorzata Przybyłowicz (map/mtr), kobieta.wp.pl