FitnessJak mądrze dbać o siebie?

Jak mądrze dbać o siebie?

Jak mądrze dbać o siebie?

Kupujesz kolejny słoiczek kremu w nadziei, że to remedium na młodość, im droższy - tym lepszy. Tylko, że gładka skóra bez zmarszczek jest możliwa tylko w reklamie. W rzeczywistości dobry wygląd i zachowanie młodości do późnych lat wymaga znacznie więcej zabiegów.

Kupujesz kolejny słoiczek kremu w nadziei, że to remedium na młodość, im droższy - tym lepszy. Tylko, że gładka skóra bez zmarszczek jest możliwa tylko w reklamie. W rzeczywistości dobry wygląd i zachowanie młodości do późnych lat wymaga znacznie więcej zabiegów.

Świat oszalał na punkcie młodego wyglądu. Już nie tylko gwiazdy show - biznesu czują presję, żeby w wieku przedemerytalnym mieć aparycję 20-latki, ale też tzw. zwykłe kobiety. Niektóre decydują się na radykalne i dość kosztowne metody, jakimi są operacje plastyczne, zastrzyki z botoksu i kolagenu. Czasami jednak zapominamy tylko, że aby zachować dobrą kondycję i wygląd na wiele lat, nie wystarczy stosować liftingi i kremy przeciwzmarszczkowe. Oto kilka rad, jak zatrzymać młodość. Te proste wskazówki odniosą jednak skutek, jeśli będą stosowane konsekwentnie i systematycznie.

1 / 9

Odpowiednia dieta

Obraz
© sxc.hu

Nie dopuść do nadwagi. Zbędne kilogramy nie tylko postarzają, ale też negatywnie wpływają na zdrowie i kondycję. Często nieprawidłowa dieta powoduje, że mamy ziemistą, suchą cerę i podkowy pod oczami. I w tej sytuacji żaden, nawet najdroższy krem, nam nie pomoże. Dieta przede wszystkim powinna być zrównoważona i zawierać niezbędne substancje odżywcze, witaminy i minerały. Każdy wie, że należy unikać tłustych potraw, jeść dużo warzyw, owoców, chudych ryb i nieco chudego mięsa.

Oto kilka składników, które są niezbędne dla ładnego wyglądu: witamina A - bierze udział w syntezie kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry, opóźnia efekty starzenia się, wzmacnia paznokcie i włosy. Najwięcej zawiera jej wątróbka, masło, mleko oraz olej i warzywa. Witamina E - zwana też witaminą młodości - wzmacnia włosy i paznokcie, chroni skórę przed wysuszeniem, jest w oliwie z oliwek, olejach roślinnych, rybach, dyni, pomidorach, zielonych warzywach i czarnej porzeczce. Jej przyswajanie ułatwiają tłuszcze, ale też witamina A i magnez.

2 / 9

Ryby na stół!

Obraz
© sxc.hu

Kwasy tłuszczowe zapobiegają nadwadze przyśpieszając metabolizmu i zwalczają cellulit, chronią skórę przed wysuszeniem. Najwięcej dobrych tłuszczy jest w rybach, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i lnianym, soi, orzechach, pestkach słonecznika. Najlepsze właściwości zachowują spożywane na zimno; białko jest niezbędne do tego, żeby skóra była napięta, a włosy i paznokcie mocne.

Jedz ryby, mleko, jajka, ser i chude mięso; cynk i selen wzmacnia włosy i paznokcie, spowalnia procesy starzenia się, zawierają je płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, kukurydza, pestki dyni, ryby morskie, owoce morza, mleko i żółty ser; żelazo - wzmacnia włosy i paznokcie, poprawia wygląd cery. Jego duże ilości odnajdziemy w czerwonym mięsie, zbożach, kaszach, zielonych warzywach oraz w kakao i w grochu. Witamina C przyspiesza jego przyswajanie przez organizm.

3 / 9

Pij wodę mineralną

Obraz
© Jupiterimages

I to codziennie, najlepiej 2 - 3 litry. Polacy nie doceniają dobrych właściwości wody mineralnej. Statystyczny Polak wypija jej około 30-40 litrów rocznie, pięciokrotnie mniej niż Włoch, Francuz czy Belg. Woda nie tylko gasi pragnienie, rozpuszczone w niej składniki mineralne, głównie wodorowęglany, siarczany, chlorki, sód, potas, wapń, magnez ułatwiają przemianę materii. Woda pomaga usunąć z organizmu toksyny, które zatruwają organizm, wywołują wiele chorób, ale też powodują starzenie się skóry.

4 / 9

Rzuć palenie

Obraz
© sxc.hu

Paląc papierosy systematycznie zatruwasz organizm szkodliwymi substancjami. Prowadzi to do wielu chorób: płuc, oskrzeli, astmy, obturacyjnej choroby płuc, miażdżycy, nadciśnienia, niedokrwienia serca, zwałów oraz tętniaków, poza tym negatywnie wpływa na potencję. Nikotyna zakłóca też wchłanianie składników odżywczych. Nie tylko niszczy zdrowie, ale też powoduje duży problem estetyczny: nieświeży zapach z ust, ziemista cera i matowe włosy.

5 / 9

Ruszaj się

Obraz
© Jupiterimages

Znajdź sport, który sprawi Ci przyjemność. Jeśli siłownia Cię nudzi, a aerobic jest zbyt intensywny, może lepsza będzie jazda rowerem, basen, albo jogging. Szczególnie korzystna jest aktywność na świeżym powietrzu. Wysiłek sprawia, że szybciej oddychamy, a więc dotleniamy organizm, jednocześnie wydala on pozostałości przemiany materii i oczyszcza się z toksyn. Ważne jest jednak, żeby wysiłek był systematyczny. O zaletach ruchu można długo mówić… Dzięki niemu mięśnie stają się elastyczne, stawy giętkie, co zapewnia prawidłową postawę ciała i płynność ruchów. Poza tym pomaga zgubić zbędne kilogramy, wspomaga trawienie, wzmacnia kości, płuca i serce. To zapewni Ci nie tylko zgrabną sylwetkę, ale też sprężysty krok.

6 / 9

Naucz się relaksować

Obraz
© Jupiterimages

Długotrwały stres może powodować siwienie włosów nawet w młodym wieku, przyspiesza starzenie się skóry i negatywnie wpływa na cały organizm. Powoduje bowiem wydzielanie substancji, które jeśli nie zostaną zneutralizowane w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, będą przyczyną złego samopoczucia, a w dłuższej perspektywie również chorób. Warto nauczyć się panować nad stresem i znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na relaks. Po ciężkim dniu weź odprężającą, aromatyczną kąpiel, pójdź na basen, aerobic, czy masaż. Jeśli lubisz czytać, zaszyj się z książką na godzinę i niech domownicy wiedzą, że nie ma Cię dla nich w tym czasie. Rób coś, co sprawia Ci autentyczną przyjemność.

7 / 9

Unikaj promieniowania UV

Obraz
© Jupiterimages

Zrezygnuj z wizyt w solarium, nie spędzaj całego dnia na plaży. Stosuj kosmetyki z filtrami UV. Działanie promieni UV jest jednym z ważniejszych czynników, które przyspieszają starzenie się skóry, uszkadzają bowiem komórki. Jeśli latem chcesz mieć lekko brązową karnację, stosuj kosmetyki brązujące.

8 / 9

Wysypiaj się

Obraz
© Jupiterimages

Sen regeneruje nasze komórki nerwowe, narządy wewnętrzne i tkanki. W czasie snu usuwane są toksyny z organizmu. Właśnie kiedy śpimy poprawia się stan naszej skóry. Warto wskoczyć do łóżka przed północą, bo właśnie między godzinami 24 a 6, kiedy u zdecydowanej większości ludzi sen jest głęboki, najszybciej regeneruje się nasz organizm. Zdarza się jednak, że dobrze pracuje się nam w nocy, a potem odsypiamy do południa. Najważniejsze dla organizmu jest to, żeby sen był głęboki. Znajdź odpowiednią dla siebie porę. I chociaż zapotrzebowanie na sen jest sprawą indywidualną, to zaleca się spać około 7-8 godzin na dobę.

9 / 9

Ćwicz umysł

Obraz
© sxc.hu

Dbamy o ciało, a często zapominamy o tym, że nasz mózg też się starzeje i potrzebuje regularnych treningów. Kiedy czytasz, uczysz się, czy grasz w szachy, czyli przy wysiłku intelektualnym tworzą się nowe połączenia nerwowe pomiędzy komórkami. Im więcej takich połączeń, tym sprawniejszy umysł. Pobudzaj umysł bez względu na wiek, bo połączenia nerwowe tworzą się przez całe życie. Zamiast siedzieć przed telewizorem, zapisz się na naukę języków obcych.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

dietazdrowiekrem przeciwzmarszczkowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)