Trwa ładowanie...

Jak napisać wiersz o miłości? Rady dla początkujących poetów

Nie ma chyba bardziej romantycznego prezentu dla ukochanej osoby, niż samodzielnie napisany list miłosny. Jak przelać myśli na papier, by dobrze brzmiały i wywoływały emocje u czytelnika?
Share
Jak napisać wiersz o miłości?
Jak napisać wiersz o miłości?Źródło: Pexels
dzyktif

Myśli przelane na papier mogą być świetnym materiałem do stworzenia wiersza. Wystarczy je później uporządkować, okiełznać, nadać odpowiedni ton i rytm. Nie trzeba trzymać się sztywnych ram, pisząc poezję. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że twój wiersz będzie bardziej zrozumiały dla czytelnika.

Wiersz o miłości - wybierz temat, bohatera, adresata

Przed przystąpieniem do pisania wiersza, warto przeczytać dzieła znanych i cenionych poetów, by sprawdzić, jakim słownictwem się posługiwali i jakich zabiegów stylistycznych używali. Możesz sięgnąć po wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta. Można też zapoznać się z twórczością współczesnych poetów takich jak Marcin Świetlicki czy Jacek Podsiadło

dzyktif

Zastanów się, czy chcesz napisać wiersz o miłości romantycznej, niespełnionej, może o złamanym sercu albo o osobie, którą kochasz, ale nie możesz z nią być. Żeby wiersz był emocjonalny i wyrażał twoje uczucia, najlepiej wsłuchaj się w siebie. Pisz o rzeczach, które znasz z autopsji, o tym, co ci w duszy gra i co podpowiada serce. Dzięki temu słowa staną się autentyczne dla czytelnika.

Poza tym, wybierz bohatera swojego wiersza, tzw. podmiot liryczny. Może występować w licznie pojedynczej lub mnogiej. Ważny jest też adresat, czyli osoba do której piszesz. Zastanów się, czy ma nim być jedna osoba, a może ogół ludzi, społeczeństwo. Ustalenie tych kwestii na początku, pomoże ci w dalszym tworzeniu tekstu lirycznego.

Wiersz o miłości - biały czy rymowany?

Wiersz biały charakteryzuje się brakiem rymów w klauzulach, czyli na końcach wersów. W poezji polskiej ten styl pisania wierszy zapoczątkował Jan Kochanowski w "Odprawie posłów greckich:. Popularny stał się w romantyzmie, pisali nim na przykład Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid.

dzyktif

Z kolei wiersz rymowany cechuje się rymami na końcu wersów. Najczęściej występują w układach:

  • parzystym (sąsiadującym) - dwa kolejne wersy rymują się ze sobą - aabb,
  • krzyżowym (przeplatanym) - rymy występują w pierwszym i trzecim wersie, drugim i czwartym itd. - abab,
  • okalającym - rymy w wersie pierwszym i czwartym - abba.

Wybór między wierszem rymowanym, a białym zależy od tego, w jakiej formie czujesz się lepiej. Jeśli podobają ci się wiersze rytmiczne, w których są podobnie brzmiące słowa, to być może powinieneś spróbować swoich sił w tekście rymowanym.

Wiersz o miłości - synonimy

W czasie pisania wiersza, z pewnością przyda ci się słownik synonimów, wyrazów bliskoznacznych. Czasami słowo, które chcesz użyć, nie pasuje do danego wersu, jest za długie albo nie rymuje się z innym wyrazem. Wówczas możesz sprawdzić, czy ma swój odpowiednik synonimiczny. Dzięki korzystaniu ze słownika poznasz nowe określenia i ich znaczenia, co z pewnością przyda ci się w dalszym procesie twórczym.

dzyktif

Matka napisała wiersz dla chorego syna. Producent muzyczny zmienił go w piosenkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzyktif

Podziel się opinią

Share
dzyktif
dzyktif