Jak oczyścić organizm po weekendzie?
Weekendowe zabawy kojarzymy nie tylko z beztroskimi chwilami, ale też z dogadzaniem sobie, czyli objadaniem się. Z przyjemnością sięgamy po ulubione potrawy, drinki, pyszne ciasta. Oczywiście lista jest znacznie dłuższa. Niestety cierpi nasz organizm. Jak mu pomóc?
30.12.2014 | aktual.: 01.10.2018 15:25
Weekendowe zabawy kojarzymy nie tylko z beztroskimi chwilami, ale też z dogadzaniem sobie, czyli objadaniem się. Z przyjemnością sięgamy po ulubione potrawy, drinki, pyszne ciasta. Oczywiście lista jest znacznie dłuższa. Niestety cierpi nasz organizm. Jak mu pomóc?
Nadmiar węglowodanów, tłuszczu, soli, cukru i alkoholu w diecie może sprawić, że rano w poniedziałek, po kilkudniowym ucztowaniu poczujesz się nie tylko winna, ale również zmęczona i głodna. Warto zatem zadbać o przywrócenie odpowiedniej równowagi. Poznaj zaproponowany przez specjalistów czterodniowy plan, który wypełniony jest zdrową żywnością zawierającą wiele witamin, minerałów, błonnika i innych składników odżywczych.
1.Codziennie
Koniecznie powinnaś zadbać o odżywcze napoje, gdyż nadmiar soli, cukru i alkoholu może odwadniać organizm. Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną lub gorącej herbaty, a następnie systematycznie w ciągu dnia uzupełniaj ilość płynów.
Najlepiej spożywać 2 litry wody, która pomoże usunąć nagromadzone przez weekend zanieczyszczenia. Zaplanuj trzy wartościowe posiłki. Skoncentruj się na potrawach, które są niskokaloryczne, ale bogate w witaminy i minerały. W weekend jest zazwyczaj odwrotnie - wybieramy wysokokaloryczne produkty o niskiej zawartości składników odżywczych.
Pomyśl o podwieczorku. Około godziny 15. lub 16. zaparz zieloną herbatę i sięgnij po zdrowe owoce, warzywa lub produkty zawierające probiotyki, które korzystnie wpływają na układ trawienny. Jeśli jesteś bardzo głodna, to skup się na czymś większym, ale lekkostrawnym. Możesz wybrać ryby, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3.
2. Poniedziałek
Powinnaś tak podzielić każdy posiłek, aby jedna połowa zawierała białka, a druga dobre węglowodany. Dużą rolę odgrywa zbilansowana dieta. Tydzień warto zacząć od ryb.
Przykładowe menu:
Po przebudzeniu: szklanka ciepłej wody z cytryną.
Śniadanie: jajka ze szpinakiem i pomidorami; kubek zielonej herbaty.
Przed południem: uzupełniaj wodę.
Obiad: Sałatka z łososia z awokado i z sokiem z cytryny oraz oliwą z oliwek; szklanka herbaty Rooibos.
Podwieczorek: zielony sok z warzyw lub zielona herbata.
Kolacja: pstrąg z rzeżuchą, szparagi i żółta papryka; dowolna herbata.
Przekąska przed snem: seler naciowy z masłem migdałowym; woda.
3. Wtorek
Po dietetycznym poniedziałku, możesz trochę pofolgować i włączyć do diety nabiał i owoce, które pomogą uzupełnić niedobór witamin, minerałów i białka. Dieta bogata w wodę, a także w owoce zwierające wysoką zawartość błonnika, takie jak jagody, grejpfruty, gruszki, melon, oliwki i awokado oczyści twój układ trawienny i pomoże mu przywrócić prawidłowe funkcjonowanie.
Natomiast nabiał uzupełni zawartość witaminy D, witamin z grupy B oraz wapnia. Powinnaś wybrać kefir, naturalny jogurt, twaróg i żółty ser. Jeśli chodzi o posiłki, to staraj się wypełniać talerz jedną czwartą białka, jedną czwartą owoców i połową warzyw.
Przykładowe menu:
Po przebudzeniu: zielona herbata.
Śniadanie: ser lub naturalny jogurt z jagodami, migdałami oraz nasionami lnu i chia, woda z plasterkiem pomarańczy.
Przed południem: woda z ogórkiem lub szałwia czy inna kompozycja ziół.
Obiad: zupa jarzynowa z sałatką z tuńczyka, plastry ogórka i oliwki; herbata Rooibos.
Podwieczorek: zielony sok z warzyw lub zielona herbata.
Kolacja: pieczony indyk, papryka, pieczarki, pomidor i gotowany kalafior; woda z cytryną.
Przekąska przed snem: hummus z marchewką, woda.
4. Środa
W środę możesz już dodać inne produkty, takie jak rośliny strączkowe, brązowy ryż i słodkie ziemniaki. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasady połowy porcji. Powinno to wyglądać tak: jedna czwarta białka, jedna czwarta skrobi i połowa warzyw.
Przykładowe menu:
Po przebudzeniu: zielona herbata.
Śniadanie: wędzony łosoś z plasterkiem pomidora, awokado i cebulą oraz woda.
Przed południem: woda z owocami (np. mrożonymi malinami, pomarańczą).
Obiad: wołowina z sałatką i ziemniakami; ciepła woda z cytryną.
Podwieczorek: zielony sok z warzyw lub zielona herbata.
Kolacja: pieczony kurczak z cytryną i brokułami, brązowy ryż; biała herbata.
Przekąska przed snem: nasiona słonecznika i orzechy; woda.
5. Czwartek
Czwartek jest bardzo ważny, ponieważ to dzień przygotowań do kolejnego weekendu. Jeśli wiesz, że czekają cię karnawałowe szaleństwa, wróć do poprzednich stron i działaj tak jak w poniedziałek. Natomiast jeśli uważasz, że weekend nie będzie obfitował w niezdrowe jedzenie, trzymaj się planu wtorkowego lub środowego. Przeanalizuj i wybierz odpowiednią dla siebie opcję.
Przykładowe menu:
Po przebudzeniu: woda.
Śniadanie: kanapka z masłem orzechowym; ziołowa herbatka.
Przed południem: woda z cytryną.
Obiad: sałatka turecka, zupa z soczewicy, woda.
Podwieczorek: zielony sok z warzyw lub zielona herbata.
Kolacja: halibut ze szpinakiem i pieczone jabłko z cynamonem, sok.
Przekąska przed snem: jogurt grecki z orzechami, woda
Tekst na podst.shape.com/ms/(gabi), kobieta.wp.pl