Blisko ludziJak ojcowie zwracają się do swoich synów, a jak do córek?

Jak ojcowie zwracają się do swoich synów, a jak do córek?

Naukowcy z Uniwersytetu w Atlancie postanowili zbadać, w jaki sposób ojcowie rozmawiają ze swoimi dziećmi. W tym celu przeprowadzili eksperyment, w którym sprawdzili, jak zwracają się do córek, a jak do synów. Wyniki wskazują na to, że płeć dziecka ma kluczowy wpływ na komunikację taty ze swoją pociechą.

Jak ojcowie zwracają się do swoich synów, a jak do córek?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Martyna Wojciechowska

27.06.2017 | aktual.: 07.07.2017 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W eksperymencie wzięło udział 52 ojców z dziećmi w wieku 1-3 lat. Pierwszym etapem było zbadanie aktywności mózgów ojców, gdy patrzyli na zdjęcia pociech. Na niektórych były uśmiechnięte, na innych miały obojętne miny, a na jeszcze innych były smutne.

Co ciekawe, okazało się, że mózgi ojców inaczej reagowały na widok córek, a inaczej na widok synów. Zauważono najsilniejsze reakcje mózgów ojców, gdy patrzyli na uśmiechnięte twarze dziewczynek. Natomiast w przypadku chłopców najsilniej reagowali, gdy widzieli ich obojętne miny.

W kolejnym etapie badacze dokładnie obserwowali zachowanie ojców i przeanalizowali prowadzone przez nich rozmowy. W tym celu wykorzystali rejestratory rozmów. Na koniec naukowcy rozłożyli na czynniki pierwsze każdą z nich, po czym przystąpili do podsumowania zanotowanych wyników.

Według danych opublikowanych na stronie "The Guardian", w przypadku rozmów z dziewczynkami ojcowie znacznie więcej mówili o uczuciach, emocjach i śpiewali. Zaś w trakcie komunikowania się z chłopcami często używali słów związanych z konkurencją, wygrywaniem. Nie zabrakło tu takich słów, jak "najlepszy" czy "duma". Zaś, gdy rozmawiali z córkami, często powtarzanymi słowami były: "samotność" i "płacz". To one odpowiedzialne są za naszą empatię i wrażliwość.

Warto też dodać, że w relacjach ojciec-córka często pojawiały się słowa związane z naszym ciałem: twarz, stopy itp. Według naukowców może to mieć bezpośredni wpływ na to, że dziewczęta zwracają większą uwagę na wygląd. Być może właśnie tu należy szukać źródła kompleksów.

Komentarze (0)