Trwa ładowanie...
holderName

Jak ojcowie zwracają się do swoich synów, a jak do córek?

Naukowcy z Uniwersytetu w Atlancie postanowili zbadać, w jaki sposób ojcowie rozmawiają ze swoimi dziećmi. W tym celu przeprowadzili eksperyment, w którym sprawdzili, jak zwracają się do córek, a jak do synów. Wyniki wskazują na to, że płeć dziecka ma kluczowy wpływ na komunikację taty ze swoją pociechą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak ojcowie zwracają się do swoich synów, a jak do córek?
(Shutterstock.com)
holderName

W eksperymencie wzięło udział 52 ojców z dziećmi w wieku 1-3 lat. Pierwszym etapem było zbadanie aktywności mózgów ojców, gdy patrzyli na zdjęcia pociech. Na niektórych były uśmiechnięte, na innych miały obojętne miny, a na jeszcze innych były smutne.

Co ciekawe, okazało się, że mózgi ojców inaczej reagowały na widok córek, a inaczej na widok synów. Zauważono najsilniejsze reakcje mózgów ojców, gdy patrzyli na uśmiechnięte twarze dziewczynek. Natomiast w przypadku chłopców najsilniej reagowali, gdy widzieli ich obojętne miny.

W kolejnym etapie badacze dokładnie obserwowali zachowanie ojców i przeanalizowali prowadzone przez nich rozmowy. W tym celu wykorzystali rejestratory rozmów. Na koniec naukowcy rozłożyli na czynniki pierwsze każdą z nich, po czym przystąpili do podsumowania zanotowanych wyników.

Według danych opublikowanych na stronie "The Guardian", w przypadku rozmów z dziewczynkami ojcowie znacznie więcej mówili o uczuciach, emocjach i śpiewali. Zaś w trakcie komunikowania się z chłopcami często używali słów związanych z konkurencją, wygrywaniem. Nie zabrakło tu takich słów, jak "najlepszy" czy "duma". Zaś, gdy rozmawiali z córkami, często powtarzanymi słowami były: "samotność" i "płacz". To one odpowiedzialne są za naszą empatię i wrażliwość.

holderName

Warto też dodać, że w relacjach ojciec-córka często pojawiały się słowa związane z naszym ciałem: twarz, stopy itp. Według naukowców może to mieć bezpośredni wpływ na to, że dziewczęta zwracają większą uwagę na wygląd. Być może właśnie tu należy szukać źródła kompleksów.

Zobacz także:

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName