Jak oszczędzać wodę i energię? Odpowiedzią są innowacyjne produkty codziennego użytku

Źródło zdjęć: © materiały partnera

18.12.2023 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosnące koszty życia skłaniają Polaków do szukania sposobów na obniżenie kosztów, także podczas wykonywania podstawowych domowych czynności. Firma Procter and Gamble i jej marki, takie jak Ariel, Vizir czy Fairy, doskonale rozumieją wyzwania, z jakimi obecnie mierzą się konsumenci. Dlatego do swoich produktów wprowadzają innowacyjne rozwiązania, dzięki którym, w trakcie codziennych czynności jak pranie czy zmywanie, możemy zaoszczędzić nawet do 60 proc. energii elektrycznej.

Jakość i skuteczność bez kompromisów

Szukanie oszczędności może być wyzwaniem, bo często wiąże się z rezygnacją z ulubionych produktów. Jednak istnieją rozwiązania, które spełniają wysokie wymagania konsumentów, a do tego przynoszą wymierne korzyści. Stawiając na innowacyjne produkty codziennego użytku jak m.in. detergenty do prania czy zmywania, można zmniejszyć zużycie wody i energii, a jednocześnie zachować doskonałą jakość. Produkty marek P&G, takich jak Ariel, Vizir, Fairy pozwalają na przykład na skrócenie cyklów pracy i obniżenie temperatury, spełniając oczekiwania polskich konsumentów dotyczące skuteczności przy jednoczesnym obniżaniu zużycia wody, energii... a także wydatków na nie. 

Firma Procter & Gamble, aby dogłębnie zrozumieć potrzeby konsumentów i odpowiedzieć na nie jeszcze lepszymi rozwiązaniami, bardzo dokładnie przygląda się produktom swoich marek w całym cyklu ich życia. Zaczynając od surowców i procesu produkcyjnego aż do sposobu, w jaki są używane, co się dzieje z opakowaniem po ich zużyciu i jak są utylizowane. Takie podejście to metoda naukowa nazywana Life Cycle Assesment, która pomaga wprowadzić usprawnienia i innowacje tam, gdzie jest to potrzebne i dzięki temu obniżyć wpływ wywierany na środowisko. To dzięki tej metodzie eksperci wiedzą, że podgrzewanie wody odpowiada za nawet 60 proc. energii wykorzystanej w procesie prania i zachęcają konsumentów, by wykorzystywali mniej wody i energii na wykonywanie tej czynności. 

Pranie w niskiej temperaturze to wymierne oszczędności

Mniejsze zużycie wody i prądu są potencjalnym krokiem w optymalizacji domowego budżetu. Dobra wiadomość jest taka, że Polacy z roku na rok coraz bardziej świadomie podchodzą do wyboru temperatury prania. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Procter & Gamble[1] najczęściej pierzemy w 40°C. Na 50°C czy 60°C decyduje się prawie dwukrotnie mniej osób niż 10 lat temu. W 2012 r. tylko 7 proc. ankietowanych wskazało, że robi pranie w 30°C lub niższej temperaturze. Jednak obecnie na 30°C stawia już co piąty Polak.

Wiele osób wciąż decyduje się na wyższą temperaturę, sądząc, że ubrania nie dopiorą się w letniej wodzie. Niepotrzebnie! Stosując odpowiednie produkty piorące, można osiągnąć takie same efekty nawet w 30°C. Co ważne, niska temperatura prania jest o wiele korzystniejsza dla tkanin i pozwala dłużej się nimi cieszyć.

Piorąc w niższej temperaturze – 30°C, zamiast 60°C, można oszczędzić do 60 proc. energii elektrycznej w jednym cyklu, co wymiernie przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Z tego względu w najnowszych produktach Ariel PODS® wprowadzono technologię COOLCLEAN™, która pozwala uzyskać te same, skuteczne efekty prania w 30°C.

Wyniki wspomnianego badania wskazują, że już 24 proc. Polaków decyduje się na krótkie cykle prania.

Źródło: Materiał udostępniony przez partnera publikacji Procter & Gamble.
Źródło: Materiał udostępniony przez partnera publikacji Procter & Gamble.© materiały partnera

Zmywanie naczyń w chłodnej wodzie? To możliwe!

Zapewne wiele osób nie raz zastanawiało się, co jest bardziej opłacalne – mycie ręczne czy w zmywarce? Z badania firmy Nielsen wynika, że do zmywania ręcznego zużywamy średnio 80 l wody, podczas gdy jeden cykl pracy zmywarki pochłania średnio niemal dziesięciokrotnie mniej[2]! Zmywanie ręczne tylko w teorii nie wymaga energii elektrycznej. W rzeczywistości, w obu przypadkach potrzebujemy energii do podgrzania wody. Częstsze korzystanie ze zmywarki nie jest jedynym sposobem na mniejsze rachunki. Wykorzystując zaawansowane środki do mycia naczyń, takie jak kapsułki Fairy Platinum+, można obniżyć temperaturę zmywania do 30°C i jednocześnie skrócić cykl pracy zmywarki. Pozwala to na dodatkowe ograniczenie zużycia wody prawie o 5 litrów oraz energii elektrycznej o około 30 proc. za każdym razem, gdy włączamy zmywarkę[3].

© materiały partnera

Niewielkie zmiany w prostych czynnościach – lepiej dla środowiska i dla domu

Oszczędności można znaleźć bez wysiłku w prostych czynnościach dnia codziennego. Wystarczy zmienić swoje nawyki i świadomie sięgać po produkty, które sprostają naszym oczekiwaniom. Ze względu na fakt, że to proces podgrzewania wody ma największy wpływ na zużycie energii w trakcie prania czy zmywania, firma Procter&Gamble nie tylko zachęca konsumentów do obniżenia temperatury, ale jednocześnie wdraża rozwiązania, które im to ułatwiają. Innowacyjne produkty do prania i zmywania naczyń takich marek jak Ariel, Vizir i Fairy skutecznie działają w niskich temperaturach i krótszych cyklach, co dla konsumentów oznacza oszczędność wody i energii, a także niższe rachunki.

1) Badanie wykonane na zlecenie Procter & Gamble w 2021 roku, na próbie 824 konsumentów.

2) Dane Nielsen IQ, 2019.

3) Z wyłączeniem płukania wstępnego. Krótki cykl zdefiniowany jako ≤ 55 min. Zmniejszenie śladu węglowego po przejściu do 23°C.

Autor: Olga Domagała

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także