Jak pokonać depresję?
Wiele jest przyczyn i rodzajów depresji. Może być reakcją na tragiczne wydarzenie lub na ciągłą, stresującą sytuację życiową. Bywa również chorobą samą w sobie.
Wiele jest przyczyn i rodzajów depresji. Może być reakcją na tragiczne wydarzenie lub na ciągłą, stresującą sytuację życiową. Bywa również chorobą samą w sobie.
Objawy depresji to przede wszystkim uniemożliwiająca zwykły tryb życia niewydolność intelektualna i fizyczna. Choroba ta często pojawia się przed 40 rokiem życia, niekiedy czyniąc z pacjenta rencistę, ponieważ nie potrafi on sprostać rosnącym wymogom dzisiejszych czasów.
Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, ponieważ dolegliwości wiążą się często z porodem i menopauzą. Istnieją dane, według których objawy depresji stwierdza się u 26 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Liczba przypadków depresji rośnie, jednak należy to wiązać nie tylko z "ciężkimi czasami", ale też z większą wykrywalnością choroby, łatwiejszym dostępem do specjalistów, większą świadomością społeczną. Powoli zaczynamy rozumieć, że depresja to nie "wariactwo", ale choroba, jak każda inna.
Niestety, co trzeci chory na depresję endogenną cierpi nieraz przez wiele miesięcy lub nawet lat, ponieważ jego cierpienie nie poddaje się łatwo leczeniu. Leczyć zaś depresję można na kilka sposobów, zależnie od stanu chorego i rodzaju objawów. W szpitalach najcięższe przypadki poddawane są elektrowstrząsom. Wykonuje się je pod narkozą. Metoda jest bardzo skuteczna, a efekt szybki.
Najczęściej depresję leczy się środkami farmakologicznymi. Warto wspomnieć, że doczekaliśmy się polskiego odpowiednika Prozacu, leku z powodzeniem stosowanego na Zachodzie. Inną metodą leczenia jest psychoterapia, prowadzona obok lub zamiast innych metod.
Czy depresja jest niebezpieczna? Niestety, może okazać się śmiertelna. Około 5 proc. chorych na depresję endogenną popełnia samobójstwo.