Jak pokonać problemy w związku?
Jak wiele innych rzeczy w naszym życiu, tak i nasze bliskie związki nieustannie podlegają przemianom. Dzieci rosną i zmieniają się ich potrzeby oraz priorytety, praca przestaje być satysfakcjonująca, przyjaciele zajęci swoim życiem zapominają o nas, rodzice są coraz starsi i trzeba im coraz częściej zapewniać pomoc i opiekę.
02.09.2013 | aktual.: 10.09.2013 12:12
Jak wiele innych rzeczy w naszym życiu, tak i nasze bliskie związki nieustannie podlegają przemianom. Dzieci rosną i zmieniają się ich potrzeby oraz priorytety, praca przestaje być satysfakcjonująca, przyjaciele zajęci swoim życiem zapominają o nas, rodzice są coraz starsi i trzeba im coraz częściej zapewniać opiekę.
Bliskość po latach nie jest już taka jak dawniej, brak w codziennym życiu wzlotów i porywających emocji, zanika przyjemność ze spędzania czasu razem... Pojawiają się myśli o tym, że może nie jest to ta osoba, może źle wybraliśmy, nie trafiliśmy na tego, kogo sobie wymarzyliśmy. Ujawnia się rozczarowanie własnym życiem, swoim ciałem, możliwościami, jak też partnerem, który jest, a właściwie go nie ma, albo gdy jest, to stale są kłótnie.
Często, gdy pogrążymy się w takim stanie, nie jesteśmy z siebie zadowoleni, krążymy w myślach krytycznych, osądzających, i choć chcemy zmiany, to nie umiemy wyjść z tej pułapki. Przychodzą do głowy myśli, że miało być inaczej, że dorosłe życie miało być szczęśliwe, praca pasjonująca, i małżonek kochający, wspierający i troskliwy. Konfrontacja tego, czego oczekiwaliśmy, z rzeczywistością, przywołuje smutne refleksje, zniechęcenie, rozgoryczenie.
Gdy w związek wkrada się rutyna, nuda lub chłodna obcość, nietrudno o myśli o rozstaniu, rozwodzie. Szczególnie, gdy na horyzoncie zaczynamy zauważać interesujące osoby, z którymi chciałoby się przeżywać miłe chwile, pełne radości i ekscytacji.
Dobrze jest, zanim rzucimy się w wir emocjonalny znajomości z kimś nowym, z nadzieją, że poprawi to nasz stan psychiczny, przyjrzeć się temu, o czym informuje nas kryzys w naszym wieloletnim małżeństwie. Zapewne mówi on o wielu potrzebach, które nie są zaspokajane w tym związku, a o których nie rozmawiało się od lat, albo przez cały okres życia razem.
Rozbieżność między własnymi oczekiwaniami i marzeniami, a stanem faktycznym, najczęściej wynika z tego, że wydaje nam się, że inni, a szczególnie nasi bliscy, powinni w lot odgadywać to, czego nam potrzeba. A gdy tak się nie dzieje, czujemy się rozczarowani i zniechęceni, mnożymy coraz więcej żali i pretensji, które najlepszy związek są w stanie doprowadzić do stanu rozpadu.
Zanim taki scenariusz będzie miał miejsce, warto przyjrzeć się z innej perspektywy temu, czego doświadczamy w naszej bliskiej relacji. To dobry moment na zauważenie, że nasz związek potrzebuje odnowy i skorzystanie z coachingu partnerskiego czy mediacji. Pomagają one w pokonywaniu barier, ograniczeń, przekonań, pozwalają zobaczyć to, co zatrzymuje i zniechęca, a co popycha do zmian i własnego rozwoju.
Pomoc i wsparcie koncentrują się wokół definiowania i osiągania konkretnych, postawionych przez parę celów w przypadku coachingu, i szukaniu rozwiązań konfliktów, planowaniu zmian w przypadku mediacji. Obszary, w jakich może być przydatny parze coach czy mediator, to odblokowanie komunikacji, budowanie wzajemnego zrozumienia dla potrzeb, dokonywanie samodzielnych i świadomych wyborów, wspólne rozwiązywanie problemów oraz podejmowanie decyzji, planowanie takich zmian, które umożliwią harmonijne i szczęśliwe wspólne życie.
Coaching i/lub mediacja będą skuteczną formą wsparcia dla par, gdy:
- kobieta i mężczyzna chcą lepiej się poznać, zrozumieć wzajemnie swoje potrzeby, przyjrzeć się priorytetom, wartościom i przekonaniom ważnym dla każdego z osobna i dla związku;
- małżonkowie chcą podjąć decyzje co do zmian w organizacji wspólnego życia;
- partnerzy chcą świadomie podejmować wspólne decyzje, budować związek, pogłębiać wzajemny kontakt i bliskość, wspierać siebie w trudnościach;
- każdemu z partnerów zależy na własnym rozwoju, jak też na wspólnym, twórczym budowaniu związku;
- partnerzy pragną rozwijać swoją samoświadomość, poznawać siebie i odkrywać nieujawniony potencjał;
- w związek wdarła się rutyna, nuda, zobojętnienie i potrzebne są zmiany;
- związek przechodzi kryzys, pojawiają się duże trudności w rozwiązywaniu konfliktów;
- partnerzy mają poczucie oddalenia się od siebie, zablokowania komunikacji, nie potrafią ze sobą rozmawiać;
- partnerzy zauważają problemy w komunikacji i chcą zmienić jej styl;
- jedno z partnerów lub oboje mają trudności z wyrażaniem emocji/uczuć oraz komunikowaniem potrzeb;
- oboje lub jedno z małżonków czuje się przeciążone, zmęczone, zniechęcone, traci poczucie sensu życia itp.;
- oboje lub jedno z partnerów mają poczucie nierównowagi, dominacji/uległości w związku;
- małżonkowie/partnerzy chcą wspólnie poradzić sobie z trudnościami wychowawczymi w relacjach z dziećmi.
Alicja Krata – mediator; trener, coach i superwizor; Prezes Zarządu Fundacji MEDIARE: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości – w ramach projektu realizuje spotkania, seminaria, debaty, warsztaty, których celem jest doskonalenie miłości w relacjach międzyludzkich, budowanie dialogu i pokoju w rodzinach i grupach społecznych.
(akr/bb)