Jak poprawić kondycję?
W dzisiejszych czasach, w których udogodnienia nie są bonusem, ale normą, człowiekowi nie chce się już chodzić okrężną ścieżką. Łatwe połączenia komunikacyjne, windy i telewizory, które trzymają niewidzialnym łańcuchem przy kanapie, zsyłają na niego choroby układu ruchowego i krążeniowego. Żeby ich uniknąć, trzeba poprawić kondycję. I to od zaraz.
16.12.2018 08:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dlaczego warto poprawić kondycję?
Gdyby odpowiedzieć na powyższe pytanie krótkim ‘bo tak’, to odpowiedź wcale nie byłaby wymijająca. Ludzki organizm to maszyna połączona z systemów, które nie mogą działać bez udziału innych, a szwank jednego z nich wpływa na wszystkie. Ruch i podtrzymanie kondycji są ważna dla całego ciała, od całych układów po pojedyncze komórki.
Ruch wiąże się nie tylko ze wzmacnianiem mięśni i usprawnianiem pracy szkieletu, ale również dotlenianiem organizmu. A tlen to złoto. Jeśli organizm nie ma kondycji, a jakiekolwiek aktywności fizyczne wykonywane są sporadycznie, zmniejsza się wydolność oddechowa organizmu. W konsekwencji do komórek dociera mniej tlenu, te zaczynają obumierać, a za nimi cały organizm: wiotczeją mięśnie, marszczy się skóra, pogarsza się funkcjonowanie organów wewnętrznych. Dbanie o kondycję jest zatem esencjonalne dla zdrowia i młodego wyglądu.
Jak wpływać na kondycję każdego dnia?
Wielu osobom poprawa kondycji kojarzy się z ciężkimi ćwiczeniami na siłowni lub profesjonalnym uprawianiem sportu. Jednak o kondycję można dbać każdego dnia, wykonując zwykłe czynności.
Chodzi o to, aby nie wybierać drogi na skróty. Zamiast windy warto wybrać schody, czy to w bloku, czy w budynku, w którym uczymy się albo pracujemy. Poza tym kondycji sprzyjać będzie wybór spaceru zamiast jazdy autobusem. Jeśli miejsce zamieszkania od sklepu dzielą dwa przystanki, dlaczego by nie przejść tego dystansu pieszo?
Kondycję poprawić można również, wybierając inną formę spędzania wolnego czasu. Zamiast oglądania niewiele wnoszącego do życia show w telewizji, lepiej wybrać się na spacer. Najlepsze efekty da dość szybki marsz, który nie zmęczy tak jak bieganie, ale lepiej dotleni i pozwali spalić więcej kalorii niż spokojne wałęsanie się po parkowych uliczkach. Równie efektowna będzie jazda na rowerze. W letnie dni nie ma nic bardziej fantastycznego niż wycieczka rowerowa i odpoczynek na łonie natury.
Jak poprawić kondycję – ćwiczenia fizyczne
Osobom, które twierdzą, że aby zobaczyć efekty, trzeba wykonać pewną pracę, najlepiej polecić ćwiczenia aerobowe na poprawę kondycji. Warto zaznaczyć, że wspomniany spacer i jazda na rowerze się do nich zaliczają.
Jeśli zaś chodzi o poprawę kondycji na siłowni, to najlepsze będą ćwiczenia na orbitreku, stepperze i bieżni. Nieocenione korzyści przyniesie także spinning. Podczas treningu warto zmieniać tempo i obciążenie dla zwiększenia efektu.
Ostatnią propozycją jest pływanie. Nie każdy jest przekonany do przygody z wodą, ale to rodzaj aktywności fizycznej, która nie tylko poprawia kondycję, ale i buduje muskulaturę oraz spala zbędny tłuszczyk. Przy tym nie obciąża stawów i istnieje minimalne ryzyko, że sprowokuje kontuzję.