Jak prawidłowo wywiesić flagę? Szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania z flagą państwową
Jak prawidłowo wywiesić flagę? Wielkimi krokami zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Wywieszając flagę, należy pamiętać, że nie może być ona brudna, podarta, spłowiała lub pomazana. Na godle ani fladze nie należy umieszczać napisów i przede wszystkim pamiętać o kolejności barw. Co jeszcze warto wiedzieć, wywieszając flagę?
10.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 08:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Flagę wywieszamy, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe. Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada – jak wywiesić flagę i jak obchodzić się z nią, kiedy ulegnie zniszczeniu? Najważniejsza zasada to obchodzić się z flagą z należytym szacunkiem. Symboli narodowych nie wolno niszczyć ani znieważać. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń "kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie RP, podlega karze aresztu lub grzywny".
Jak prawidłowo wywiesić flagę – wskazówki
Jeżeli 11 listopada zdecydujemy się na wywieszenie flagi, pamiętajmy, aby była ona czysta, niepostrzępiona i niewypłowiała. Co poza tym?
Zgodnie z ogólnie przyjętym zwyczajem flagę podnosi się do godziny 8.00 rano, a opuszcza się o zachodzie słońca. Flaga powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną i być umieszczona tak, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
Najlepiej, aby flaga była zabezpieczona przed zniszczeniem i zerwaniem. Podczas ulewy lub przy bardzo silnym wietrze flagę należy zdjąć.
Co zrobić jeżeli flaga ulegnie zniszczeniu?
Jeżeli flaga nie nadaje się do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona lub wyrzucona na śmietnik, ale również zniszczona w sposób godny.