Jak pozbyć się mchu? Wylej na kostkę już dziś
Mokra polska zima to trudny czas dla tarasów i kostki brukowej, którą szybko porasta trudny do usunięcia mech. Radzimy, jak się z nim uporać nie tylko szybko, ale również bezkosztowo. Wystarczy wypróbować ten myk.
07.02.2024 | aktual.: 07.02.2024 12:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już wkrótce możemy spodziewać się lepszej pogody. Wraz z wiosną powróci czas na prace ogrodowe i relaks wśród zieleni. Niestety, szybko możemy odkryć, że płytki czy chodniki na naszym tarasie czy w ogrodzie porósł nieestetyczny mech. Podczas wiosennych porządków pomocny okaże się pewien niezawodny sposób, który błyskawicznie usuwa wszelkie brzydkie osady.
Szybko, tanio i na długo. Niezawodny sposób na mech
Mech możemy usunąć za pomocą profesjonalnego sprzętu. Mechaniczne sposoby usuwania osadów wymagają zastosowania różnorodnych narzędzi i urządzeń, np. myjek ciśnieniowych. Mimo że jest to sprzęt przydatny, gdy jest się właścicielem działki czy domu z ogrodem, to jednak drogi. Jeśli nie mamy akurat ochoty na tak dużą inwestycję, możemy sięgnąć po domowe sposoby.
Na szczęście nie potrzebujemy wielkich nakładów finansowych, aby pozbyć się mchu z chodników i kostki brukowej. Dobra wiadomość brzmi, że nie musimy w tym celu absolutnie nic kupować – najlepszy środek już mamy w domu. Wystarczy przejść się do kuchni po zwykły ocet. Mieszamy go w równych proporcjach z wodą, a następnie przelewamy do butelki z atomizerem. Gdy domowy preparat będzie gotowy, spryskujemy nim obficie mech i odczekujemy przynajmniej godzinę.
Ocet na puszysty problem. Tani trik działa cuda
To bardzo ważne, aby na oprysk mchu wybrać dzień słoneczny i bezdeszczowy, ponieważ opady zbyt szybko go wypłuczą. W przypadku dużych skupisk mchu prawdopodobnie będziemy musieli pryskać to samo miejsce kilka razy w celu osiągnięcia najlepszych efektów albo użyć octu w wyższym stężeniu (np. w postaci nierozcieńczonej).
Gdy ocet odpowiednio zadziała i zmiękczy mech, łatwiej będzie go usunąć zwykłą skrobaczką. Na koniec dokładnie myjemy płytki czy kostkę brukową i gotowe – po terapii octem ani mech, ani inne brzydkie osady zbyt szybko nie powrócą.
Ocet świetnie poradzi sobie również z upartymi chwastami, które również możemy nim spryskać. Pamiętajmy jednak o tym, aby w walce z mchem i chwastami nie używać roztworów soli. Mogą uszkodzić zarówno płytki, jak i skazić ziemię, która nie będzie się później nadawać pod uprawę – zaszkodzi to trawie i innym roślinom.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!