FitnessJak sobie radzić z napięciem przedmiesiączkowym

Jak sobie radzić z napięciem przedmiesiączkowym

16.03.2006 21:07, aktualizacja: 17.03.2006 12:22

Zaczynają się te koszmarne dni. Jesteś podenerwowana, płaczliwa, wydaje ci się, że przytyłaś z 5 kilogramów! Rodzina nie może już z tobą wytrzymać. Znasz to? Na pewno cierpisz na napięcie przedmiesiączkowe.

Zaczynają się te koszmarne dni. Jesteś podenerwowana, płaczliwa, wydaje ci się, że przytyłaś z 5 kilogramów! Rodzina nie może już z tobą wytrzymać. Znasz to? Na pewno cierpisz na napięcie przedmiesiączkowe.

Co to jest PMS?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS (z jęz. ang. - premenstrual syndrom), to zespół objawów występujących w ostatnich 8-10 dniach cyklu. Przyczyną PMS mogą być np. zaburzenia hormonalne (zachwianie równowagi między estrogenami i progesteronem)
, endometrioza (nieprawidłowe umiejscowienie fragmentów błony śluzowej macicy poza jej jamą), tyłozgięcie macicy oraz stres czy zła dieta.

Jak się objawia PMS
Około 50% kobiet cierpi na PMS. Do najczęstszych objawów napięcia przedmiesiączkowego należą zmiany nastroju, uczucie rozdrażnienia, niepokój, irracjonalny lęk, bezsenność, a nawet depresja.

Większość kobiet uskarża się na obrzmienie i ból piersi, nudności, wzdęcia, bóle głowy, stawów czy mięśni. Jeżeli dolegliwości te powtarzają się regularnie co miesiąc - cierpisz na PMS. Powinnaś więc wybrać się do ginekologa.

Dieta może ci pomóc
Już od połowy cyklu należy zrezygnować z ciężkostrawnych, solonych i tłustych posiłków, jedzenia słodyczy, picia kawy i alkoholu. Aby zapobiec uczuciu depresji jedz potrawy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (np.ryby). Wahania nastroju i bezsenność łagodzi dieta bogata w magnez i witaminy B6(rośliny strączkowe). Potas (np. pomidory czy ziemniaki) zapobiega obrzękom i wypryskom.

Co łagodzi objawy
Prostymi sposobami można znacznie złagodzić dolegliwości związane z PMS. Kąpiele w wannie rozluźniają i relaksują. Do wody dodaj soli np. z lawendą. Objawy PMS może zmniejszyć regularny, umiarkowany ruch. Zalecane są spacery i lekkie ćwiczenia fizyczne. Przed miesiaczką nie przesadzaj z wysiłkiem fizycznym - np. nie ćwicz wtedy w siłowni.

Kiedy do lekarza?
Jeśli ulgę przynoszą tylko środki przeciwbólowe i uspokajające, PMS może wiazać sie z poważnymi zaburzeniami np. endometriozą. Przed wizytą u lekarza zanotuj, w którym dniu cyklu zaczynaja się dolegliwości, kiedy ustepują, jak długie są cykle. Po analizie krwi( m.in. poziomu hormonów) i USG narządów rodnych ginekolog zwykle zaleca kurację hormonalną.

Pani Domu nr 48/00