Jak ubrać się na stok? O tym warto pamiętać
Jazda na nartach to jedna z najpopularniejszych rozrywek w okresie zimowym. By jednak była ona przyjemna i w pełni dla ciebie bezpieczna, musisz się do niej przygotować. Integralnym elementem twojego zjazdowego ekwipunku jest oczywiście właściwa odzież. W jakie ubrania powinieneś się zaopatrzyć?
Odpowiedni strój narciarski – dlaczego jest on tak ważny?
Pierwszy śnieg dla wielu osób jest niezwykle szczęśliwym znakiem. Oznacza on bowiem z reguły początek sezonu narciarskiego. Na stoki każdej zimy tłumnie ruszają wielbiciele zimowego szaleństwa, którzy chcą szlifować swoje umiejętności jazdy. Aby jednak takie szusowanie było bezpieczne i komfortowe, konieczna jest inwestycja we właściwą odzież narciarską. Będzie ona chronić cię przed chłodem, wiatrem, śniegiem, a także wszelkimi urazami – upadki nie są przecież podczas jazdy na nartach czy snowboardzie rzadkością.
Buty, kask, kurtka, spodnie – to są oczywiście podstawy, o których niemal każdy będzie pamiętać. Warto jednak wiedzieć, czym powinny charakteryzować się poszczególne elementy narciarskiej garderoby, a także jakie jej części będą stanowić trzon twojej ochrony i wygody.
Bielizna termoaktywna – podstawa wyposażenia każdego narciarza
Warstwą odzieży, która ma gigantyczne znaczenie w kontekście komfortu cieplnego, jest oczywiście ta, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Zwykły t-shirt oczywiście nie sprawdzi się w przypadku tak intensywnego wysiłku fizycznego w tak niesprzyjających dla ludzkiego ciała warunkach. To właśnie dlatego absolutną podstawą powinna być specjalna bielizna termoaktywna.
Ubrania tego typu tworzone są ze specjalnych włókien, których bazą może być m.in. poliester, poliamid, elastan czy polipropylen. Specjalne kroje oraz zastosowanie wyjątkowych technologii sprawia, że odzież termiczna może pochwalić się kapitalną izolacją twojego ciała. Generowane przez ciebie ciepło, co jest naturalnym procesem zachodzącym w trakcie uprawiania sportu, zostaje więc przy tobie, a wilgoć w postaci potu jest skutecznie odprowadzana z powierzchni skóry. Ma to ogromne znaczenie w kontekście regulacji cieplnej.
Kurtka narciarska i spodnie narciarskie – czym powinny się charakteryzować?
Sporą uwagę zdecydowanie powinieneś przywiązać do odzieży, która będzie na stoku stanowić dla ciebie pierwszą zewnętrzną warstwę ochronną. W teorii możesz bowiem zabrać ze sobą losową kurtkę czy ubrać swoje ulubione spodnie, lecz wcale nie musi się to skończyć dla ciebie dobrze. Nie chodzi tu wyłącznie o przemoczenie, dyskomfort czy nawet potencjalne odmrożenia – odpowiedni strój narciarski chroni cię bowiem także przed urazami fizycznymi.
To właśnie dlatego warto postawić na dedykowane kurtki narciarskie, które mogą pochwalić się wysokim poziomem wodoodporności i wiatroszczelności, dedykowanymi kieszeniami na ski pass czy twoje najpotrzebniejsze akcesoria, a także elastycznością i wytrzymałością. Wybierz też wysokiej jakości spodnie narciarskie damskie czy męskie, dzięki którym będziesz w stanie wykonać każdy skręt i zwrot bez żadnych trudności, a w razie upadku twoje nogi będą miały wytrzymały osłonę.
Druga warstwa stroju narciarskiego – co powinno się tam znaleźć?
Początkujący narciarze mogą nie być świadomi, że ubranie zakładane pomiędzy kurtkę a bieliznę termiczną również ma spore znaczenie. Co prawda nie jest ono wymagane i jeśli jesteś zimnolubny bądź masz naprawdę dobrą, ciepłą kurtkę, nie musisz zwracać na to aż takiej uwagi.
Jeśli jednak chcesz zwiększyć swój komfort cieplny, warto porozglądać się za bluzami narciarskimi. Dlaczego powinieneś postawić na dedykowane produkty? Przede wszystkim zapewnią one świetne odprowadzanie wilgoci i mobilność całego ciała, która podczas intensywnych zjazdów jest niezwykle istotna.
Dodatkowy (i niezbędny) ekwipunek narciarski
Nie można zapominać o elementach, bez których nigdy nie powinieneś zaczynać jazdy na nartach. Wspomnieć należy tu naturalnie o kasku czy goglach narciarskich, które chronią twoje oczy i twarz, zapewniając przy tym bardzo dobrą widoczność. Zaopatrz się również w rękawice, ciepłe skarpetki, a opcjonalnie także w kominiarkę, która będzie w stanie zapewnić ci dodatkowy poziom ochrony dla twojej głowy.