Trwa ładowanie...

Jak uchronić się przed wampirem energetycznym? Unikaj takich zachowań

Po spotkaniu z tą osobą czujesz się wyczerpana. Wysłuchiwanie jej żalów i próby udzielenia wsparcia powodują, że jesteś przytłoczona. Uważaj, bo być może masz do czynienia z wampirem energetycznym, który wysysa twoje siły witalne i zaburza emocjonalną równowagę.

Wampir energetyczny - zwróć uwagę na te zachowaniaWampir energetyczny - zwróć uwagę na te zachowaniaŹródło: Getty Images, fot: Mindful Media
d10yhkt
d10yhkt

Wampiry energetyczne lub emocjonalne (oba określenia są używane wymiennie) to ludzie, którzy wysysają energię innych osób, żywią się chęcią słuchania ich i okazywania troski, pozostawiając swoje ofiary wyczerpanymi i przytłoczonymi. Wampir to nie jest osobna kategoria ludzi, bo może nim być każdy – brat, siostra, mąż, przyjaciel. - Wystarczy się rozejrzeć, czy są wśród nas osoby, które nam dobrze nie życzą, nieustannie z nami rywalizują, uprzykrzają nam życie, które w chwilach naszych słabości zamiast dać nam wsparcie, każą zajmować się swoimi problemami, które zawsze uważają za ważniejsze – mówi psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Piotrowska.

– W efekcie zamiast czuć się dobrze po spotkaniu z drugim człowiekiem, ma się poczucie wyczerpania, zmęczenia wywołanego przekraczaniem przez wampira naszych granic, wysiłków włożonych w niepopadanie w poczucie winy, walkę z wyrzutami sumienia, że postąpiliśmy inaczej niż by sobie życzył.

Pięć typów wampirów

Osoby określane mianem wampira energetycznego mogą się bardzo między sobą różnić. Dr Judith Orloff, autorka książki "Emotional Freedom: Liberate Yourself From Negative Emotions and Transform Your Life", rozróżniła pięć typów wampirów energetycznych. Pierwszy to narcyz - wszystko kręci się wokół niego. Jest w swoim mniemaniu najważniejszy, oczekuje uwagi i podziwu. Brakuje mu empatii i ma ograniczoną zdolność do bezwarunkowej miłości. Jeśli nie postawi na swoim, karze bliskich stosując taktykę cichych dni i chłodu emocjonalnego.

d10yhkt

Drugi typ wampira to ofiara, która kreuje się na najnieszczęśliwszą osobę na świecie. Świat jest przeciwko niej i to jest w jej mniemaniu jedyny powód jej tragedii życiowej. Na jakiekolwiek propozycje rozwiązania jej problemu reaguje słowami: "Tak, ale…". Zawsze znajdzie powód, by użalać się nad sobą i bardzo chętnie swoim nieszczęściem obarcza innych.

Kolejny typ to kontroler – do tej kategorii należą wampiry, które obsesyjnie próbują kontrolować innych i dyktować im, jakimi mają być osobami i jak się czuć. Chętnie wygłoszą opinię na każdy temat, tym samym unieważniając emocje pozostałych osób, gdy te nie pasują do ich wyobrażenia lub przekonania. Często zaczynają zdania od "Wiesz, czego potrzebujesz?", a następnie same udzielają odpowiedzi. Bliscy takiego wampira często czują się zdominowani i poniżeni.

Czwarty typ wampira to nieustanny mówca. Nie jest zainteresowany uczuciami innych. Zajmuje się tylko sobą i cały czas mówi tylko o sobie. Czekanie na jego wsparcie, gdy jest się w trudnej sytuacji, jest pozbawione sensu, bo nigdy nie nadejdzie. Za to ten typ wampira zbliża się do swojej ofiary niezwykle blisko fizycznie, tak, że ma ona problemy ze swobodnym oddychaniem. Jeśli próbuje się wycofać, wampir podchodzi jeszcze bliżej. I ciągle mówi o sobie.

Ostatni typ wampira to król lub królowa dramatu. Do tej kategorii należą osoby, którym ciągle coś się przytrafia, a konsekwencje ich małych dramatów ponoszą inni. To osoby, którym nieustannie ktoś umiera, co raczej jest kłamstwem niż prawdą, spóźniają się, bo właśnie policja odholowała im kolejny raz w tym miesiącu auto lub uciekł im autobus (znowu!). W pracy cięgle obarczają swoimi zadaniami innych, bo sami nie mogą ich wykonać.

Jak rozpoznać wampira?

Oto jak najłatwiej rozpoznać wampira energetycznego:

d10yhkt

Za nic nie bierze odpowiedzialności

Wampiry energetyczne to często osoby charyzmatyczne. Dzięki temu sprytnie umieją przerzucać odpowiedzialność za niewygodne zdarzenia lub słowa na innych, przekonując ich, że same są niewinne i nic złego nie zrobiły. Co gorsza, tak manipulują, że wywołują u otaczających je osób poczucie winy i wstydu.

W jego życiu cały czas dzieje się jakiś dramat

Wampiry energetyczne nieustannie znajdują się w środku katastrofy, nigdy nie odczuwają spokoju, a ich życie pełne jest dramatycznych przeżyć i zbiegów okoliczności. To osoby, które spotkane na ulicy zlewają swoich rozmówców opowieściami o nieszczęściu, które je spotkało i o tragicznych wydarzeniach, na które nie zasłużyły. Oczekują najczęściej, że ich rozmówca weźmie na siebie ich problemy i znajdzie dla nich rozwiązanie, z którego i tak nie planują skorzystać.

d10yhkt

Nieustannie konkuruje

Wampir energetyczny nie lubi być gorszy i zawsze chce być w centrum uwagi. To jedna z jego wielu narcystycznych inklinacji. Walczy nieustająco, by jego sprawy były omawiane zamiast cudzych, by świętować jego osiągnięcia, nawet jeśli właśnie przyjaciel lub żona wampira odnieśli spektakularny sukces. - Gdy wampir dowie się, że ktoś mu bliski dostał wymarzoną pracę, to przytaknie, że rzeczywiście jest to osiągnięcie, ale zaraz zacznie opowiadać o swoich planach zawodowych i zażąda wspólnego poprawiania jego CV, które zamierza wysłać – tłumaczy psycholożka Magdalena Piotrowska. – Albo pochwali kumpla lub partnera, że udało mu się zrobić prawo jazdy lub zdać egzamin z języka, ale zawsze po chwili doda, że sam ma prawo jazdy od wielu lat, a certyfikatów językowych ma więcej.

Umniejsza wagę problemów innych, a wyolbrzymia własne

Gdy bliska osoba wampira energetycznego jest w słabej kondycji psychicznej, to nie ma co liczyć na jego wsparcie. A wręcz przeciwnie: może spodziewać się, że wampir będzie drenować jej energię jeszcze bardziej, bo to właśnie nią się żywi. Jest to szczególnie szkodliwe, gdy jest się smutnym, zdenerwowanym lub wyczerpanym, ponieważ zapasy energii się kurczą. Aby wyssać z ciebie jak najwięcej energii, wampiry energetyczne przeniosą uwagę dyskusji na siebie, ignorując lub umniejszając problemy innych.

d10yhkt

Zachowuję się jak męczennik

Wampiry energetyczne przerzucają swoje problemy na barki innych ludzi. Nie biorą odpowiedzialności za powstałe w ich życiu trudności. To, czego szukają, to emocjonalne wsparcie, aby podnieść swoją samoocenę.

Wykorzystuje twoją dobrą naturę przeciwko tobie

Ludzie wrażliwi i współczujący są głównymi celami wampirów energetycznych. Oferują im uwagę, dobre serce i nieskończoną energię. W ten sposób wampiry energetyczne wykorzystują ich naturę przeciwko nim, wysysając z nich witalność. Monopolizują czas swoich ofiar przy każdej okazji towarzyskiej, aby mieć tyle energii, ile tylko mogą.

d10yhkt

Wiedzą, że poczujesz się winny, odmawiając im kawy lub randki na kolację, więc regularnie pytają.

Jak poradzić sobie z energetycznym wampirem?

- Nie zawsze można osobę, która drenuje nasza energię wyeliminować całkowicie ze swojego życia, bo przecież trudno zerwać kontakty z matką czy bratem. Ale można postarać się wampirowi odbierać moce. Przede wszystkim trzeba ustalać granice. Warto rozwijać takie obszary życia, do których wampir nie ma dostępu – mówi Magdalena Piotrowska. – Warto ograniczyć lub wyeliminować wspólne imprezy towarzyskie, unikać weekendowych wycieczek, tak, by zminimalizować czas działania wampira. Jeśli mamy z kimś takim do czynienia w pracy, warto zrezygnować ze wspólnych obiadów, wyjść po pracy na piwo czy plotek na papierosie. Warto także dostosować swoje oczekiwania. Nie można zmienić wampira energetycznego, ale można zmienić swoje oczekiwania co do niego.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Połowa Polek nie prosi o podwyżkę. Ekspertka ma dla nich radę

d10yhkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10yhkt