Jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu? Najważniejsze zasady

Jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu? Najważniejsze zasady

Jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu? Najważniejsze zasady
Źródło zdjęć: © iStock.com
08.11.2018 11:48, aktualizacja: 26.03.2019 14:35

Półpiętro to idealne miejsce na kącik dziecięcy. Jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu, by pomieszczenie pozostało przytulne, a jednocześnie funkcjonalne i bezpieczne? Podpowiadamy.

Pokój dla chłopca na poddaszu – bezpieczeństwo

Pokój na poddaszu to spełnienie dziecięcych marzeń. Można go porównać z domkiem na drzewie. Jest zaciszny, usytuowany u szczytu krętych schodów, a ponadto umożliwia obserwowanie otoczenia z góry – tworzy więc iście magiczną przestrzeń. Czyha w nim jednak sporo zagrożeń, które trzeba wyeliminować już na etapie urządzania.

Pierwsze to okna dachowe – w końcu można je bez problemu otworzyć, nawet mając nieco ponad 100 centymetrów wzrostu. Takie okna w pokoju dziecięcym na poddaszu wymagają zabezpieczenia. Najlepiej zamontować blokadę lub inny system uniemożliwiający swobodne manewrowanie klamkami.

Kolejną ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem w pokoju dla chłopca na poddaszu jest nietypowy układ sklepienia, którzy stwarza ryzyko nabicia sobie guza podczas nieostrożnego biegania. Można temu zaradzić dzięki zastosowaniu pokrycia z miękkich gąbek 3D w miejscach, gdzie sufit łączy się ze ścianami. Te nowoczesne materiały eliminują ryzyko stłuczenia głowy, a zimą służą jako docieplenie pomieszczenia.

Warto pamiętać również o schodach, które co prawda zazwyczaj nie prowadzą bezpośrednio do pokoju, ale mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania poddasza przez małego chłopca. Montaż bramek przy pierwszym i ostatnim stopniu to absolutna konieczność, kiedy na górze mieszka dziecko.

Pokój dla chłopca na poddaszu – jak rozplanować?

Urządzanie pokoju dla chłopca na poddaszu nie należy to prawdziwe wyzwanie, bo przestrzeni użytkowej jest tam mniej niż w pomieszczeniu o takim samym metrażu na parterze. Pierwsze skrzypce powinna grać tutaj funkcjonalność. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które podczas aranżacji pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Nie wiesz, jak urządzić pokój dla chłopca? Poznaj kilka ważnych zasad:

W pokojach na poddaszu idealnie sprawdzają się szafy wnękowe, które często są jedynymi meblami do przechowywania, jakie udaje się zmieścić pod skosem. W zagospodarowaniu zakamarków pomagają również łóżka na wymiar, ponieważ w strefie sypialnianej sufit może być osadzony naprawdę nisko. Duży potencjał mają łóżka na antresoli – powstaje pod nimi miejsce wprost stworzone do zabaw czy odrabiania lekcji.

Mały pokój dla chłopca na poddaszu skłania do eksperymentów z przestrzenią. Blat zamontowany na wspornikach (zamiast biurka) oraz półki wykute w ścianach dają gwarancję znacznej oszczędności miejsca.

Pokój dla chłopca na poddaszu – aranżacja ścian i sufitu

W pokoju dla chłopca na poddaszu zdecydowanie największe możliwości aranżacyjne dają ściany i sufit. By je pomysłowo wykorzystać, czasem wystarczy wprowadzić dwa kolory farby – jaśniejszym pomalować duże powierzchnie, a ciemniejszym wnęki, np. wokół okien dachowych, lub po prostu jednym kolorem wyodrębnić część sypialnianą, a drugim strefę do zabawy. Na skosach świetnie wyglądają wymalowane farbą wzory, które przechodzą z jednej części sufitu na drugą, tworząc łamane, niemal geometryczne kompozycje.

Wybierasz kolor do pokoju dla chłopca? Sprawdź nasze propozycje:

W pokoju z finezyjnie ułożonym sklepieniem najlepszy efekt dają nowatorskie elementy oświetlenia, np. światłowody, które potrafią stworzyć na suficie rozgwieżdżone niebo. Do takiego sklepienia można przymocować własnoręcznie wykonane modele planet Układu Słonecznego albo podwiesić na nim lampy o kształcie chmur, które są wykonane z tworzywa imitującego miękkie, puszyste obłoki.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w nowoczesnym pokoju dla chłopca całość lub fragment sufitu na poddaszu pokryć fototapetą z nadrukiem przedstawiającym przestrzeń kosmiczną albo niebo. Znajdujące się na różnych poziomach i pod rozmaitymi kątami skosy sprawiają, że tak udekorowany sufit nabiera głębi i staje się największą ozdobą pokoju chłopięcego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także