FitnessJak używać agar-agar? Agar-agar - właściwości i zastosowanie

Jak używać agar-agar? Agar-agar - właściwości i zastosowanie

Agar-Agar to substancja żelująca pochodzenia roślinnego wytwarzana z wodorostów występujących u wybrzeży Japonii. Ten substytut żelatyny wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, spożywczym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Agar-agar zyskuje coraz większą popularność. Jest produktem wegańskim, dlatego też wykorzystywany jest do produkcji ciast i deserów.

Jak używać agar-agar? Agar-agar - właściwości i zastosowanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.10.2018 22:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest agar-agar?

Agar-agar to substancja, która z pewnością może zastąpić żelatynę. Głównym składnikiem agar jest składnik trudno przyswajalny przez człowieka, cukier galaktoza (cukier prosty). Agar-agar produkuje się z krasnorostów (Phodophyta), czyli z czerwonych alg wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie agar-agar pozyskuje się z podwodnych plantacji. Pozyskiwanie agar jest dość trudne, ponieważ wodorosty występują najczęściej na głębokości ok. 30 m. Po wydobyciu agar poddaje się długotrwałej obróbce polegającej na suszeniu, oczyszczaniu, wygotowaniu i wymrażaniu. Agar-agar to substancja, która w zimnej wodzie pęcznieje, a w gorącej (temperatura ok. 90-100 stopni Celsjusza) rozpuszcza się tworząc żel. Po obróbce agar można uzyskać substancję żelującą w proszku lub w postaci kostek.

Agar-agar został odkryty już w 1600 roku, jednak z pewnością składnik ten był stosowany w diecie i lecznictwie wiele wieków wcześniej.

Agar-agar - właściwości

Agar-agar to substytut żelatyny, który posiada wiele właściwości:

  • jest przezroczysty;
  • jest bezsmakowy;
  • jest bezzapachowy;
  • to doskonałe źródło błonnika;
  • jest niskokaloryczny;
  • można go przechowywać w temperaturze pokojowej;
  • jest wydajniejszy niż żelatyna.

Zastosowanie agar

Agar-agar wykorzystuje się najczęściej w przemyśle spożywczym. Służy on do zagęszczania różnych gotowanych dań, dżemów, galaretek, żelków, sosów czy pianek cukierniczych.

Ten zamiennik żelatyny stosuje się w farmaceutyce, jako środek wspomagający odchudzanie (ponieważ agar pęcznieje) o właściwościach delikatnie przeczyszczających. Czerwone algi mają dużo właściwości odżywczych i regeneracyjnych dla skóry, dlatego agar-agar wykorzystuje się w luksusowych kosmetykach do pielęgnacji.

Krasnorost zawiera między innymi żelazo, miedź, magnez i wapń, które stosowane zewnętrznie mają działanie przeciwzapalne, ujędrniające i łagodzące. Nie dziwne więc, że agar-agar jest składnikiem maseczek kosmetycznych oraz kremów do twarzy i ciała.

Przepisy z użyciem agar

Agar-agar to składnik galaretek, dżemów czy maseczek do twarzy. Oto przepisy, w których wykorzystać można proszek agar:

  • Galaretka wegańska z agar - aby przygotować galaretkę należy podgrzać w garnku ok. 2 szklanki soku owocowego, następnie dodać agar i gotować przez 10 min. Świeże owoce należy umieścić w salaterkach i zalać sokiem z agar. Po wystygnięciu galaretka będzie gotowa do spożycia.
  • Maseczka rozświetlająca z agar - aby przygotować maseczkę trzeba zagotować pół szklanki wody, dodać 1 łyżeczkę herbaty matcha oraz łyżeczkę agaru. Składniki należy dokładnie wymieszać i odstawić do wystygnięcia. Na oczyszczoną skórę twarzy najlepiej nałożyć letnią maseczkę. Maseczka z agar musi wyschnąć, a po ok. 20 min można ją swobodnie odkleić.
Komentarze (0)