Jak włączyć zmywarkę? Pierwsze uruchomienie zmywarki Beko, Amica, Electrolux

Jak włączyć zmywarkę? To pierwsze pytanie, które zadaje sobie każda osoba po kupnie tego urządzenia AGD. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed pierwszym uruchomieniem oraz ile soli wsypać do zmywarki.

Jak włączyć zmywarkę? Pierwsze uruchomienie zmywarki Beko, Amica, Electrolux
Źródło zdjęć: © iStock.com | ronstik

28.05.2019 | aktual.: 03.06.2019 12:42

Jak działa zmywarka?

Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki, warto zapoznać się z zasadami działania tego urządzenia. Dostępne na rynku zmywarki przeważnie posiadają wiele programów i dodatkowych funkcji, które determinują jej cenę. Stanowią one również jeden z ważniejszych czynników podczas zakupu urządzenia. Zasada działania zmywarki o wielkości 45 oraz 60 cm jest zasadniczo taka sama, bez względu na wybrany przez nas program.

Standardowy cykl zmywania trwa około godziny i rozpoczyna się wstępnym płukaniem, które powinno zwilżyć naczynia ciepłą wodą o temperaturze od 30 do 60 stopni. Na tym etapie usuwane są z naczyń resztki jedzenia. Następnie rozpoczyna się cykl zasadniczy. Pompa umożliwia przepływ wody przez ramiona spryskujące zlokalizowane zazwyczaj w górnej i dolnej części zmywarki, co ułatwia wodzie dotarcie do wszystkich zakamarków. Podczas cyklu głównego zmywarki do wody zostaje dodany detergent, który pomaga w dokładnym wyczyszczeniu naczyń. Brudna woda zostaje wypompowana i rozpoczyna się dokładnie płukanie zastawy. Jeżeli dodaliśmy do zmywania nabłyszczacz w celu usunięcia zacieków, to jest on stosowany właśnie na tym etapie. Na koniec zmywarka odprowadza wodę.

Jak włączyć zmywarkę? Pierwsze uruchomienie zmywarki

Pierwsze uruchomienie urządzenia jest kluczowe i może zająć nam nieco więcej czasu niż codzienne włączanie zmywarki. Będzie się to wiązało z dostosowaniem poziomu zmiękczania wody, czyli jej odwapnieniem. Woda o wysokiej zawartości wapnia powoduje osadzanie się jonów wewnątrz zmywarki, co wpływa negatywnie na bezawaryjność urządzenia. Aby temu zapobiec, należy raz na jakiś czas stosować sól do zmywarki, która odświeża układ urządzenia. Wiele osób zastanawia się ile wsypać soli do zmywarki. Jest to zależne od modelu, który posiadamy.

Bezpośrednio po zamatowaniu zmywarki warto również uruchomić niezaładowane naczyniami urządzenie w celu wyparzenia jego wnętrza oraz sprawdzenia poprawności działania.

Nie będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie – jak włączyć zmywarkę, nie znając modelu urządzenia, jakie posiadamy. Poniżej podpowiadamy, jak włączyć oraz ile soli wsypać do zmywarki trzech czołowych producentów tych urządzeń: Becko, Amica oraz Electrolux.

Jak włączyć zmywarkę Beko?

Przed włączeniem i załadowaniem zmywarki Beko producent zaleca usunięcie większych resztek jedzenia z naczyń, aby uniknąć zatkania filtra. Następnie należy wyjąć ze zmywarki dolny kosz i odkręcić pokrywę otworu na sól, która znajduje się na dnie urządzenia i po prawej stronie dolnego ramienia spryskującego. Jeżeli włączamy zmywarkę po raz pierwszy, należy wlać do otworu około litra wody, w innym wypadku woda już jest w zbiorniku. Następnie wsypujemy sól zmiękczającą do momentu zapełnienia całego pojemnika (będziemy potrzebować około 2 kg detergentu).

Teraz należy napełnić dozownik detergentu oraz nabłyszczacza, który znajduje się po wewnętrznej stronie drzwi zmywarki. Należy pamiętać o wyłącznym stosowaniu środków przeznaczonych do użytku w zmywarkach do naczyń. Przy włączaniu zmywarki Beko zapełnij środkiem myjącym większą komorę dozownika. Warto pamiętać o niestosowaniu detergentów w postaci tabletek do krótkich programów bez mycia wstępnego, ponieważ środek może się nie rozpuścić w pełni.

Przed nalaniem środka nabłyszczającego należy ustawić jego dawkę za pomocą pokrętła, które znajduje się pod dozownikiem. Zazwyczaj mamy do dyspozycji 6-stopniową skalę, a zmywarka Beko będzie fabrycznie ustawiona w pozycji 3. Jeżeli po zmywaniu na naczyniach pozostają widoczne ślady wody, można zwiększyć dawkę nabłyszczacza.

W przypadku używania wielofunkcyjnych środków myjących, czyli tabletek do zmywarki, trzeba najpierw uważnie przeczytać ich skład. Takie produkty mogą zastąpić zarówno sól zmiękczającą, jak i nabłyszczacz.

Teraz wystarczy tylko prawidłowo załadować zmywarkę i uruchomić odpowiedni program, którego wybór zależy od modelu urządzenia i stopnia zabrudzenia naczyń. Szczegółowy opis programów oraz dodatkowych funkcji zmywarki znajdziesz w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

Jak włączyć zmywarkę Amica?

Włączenie zmywarki Amica należy rozpocząć sprawdzeniem poziomu twardości wody. Można to zrobić, kontaktując się z miejskimi wodociągami lub przy pomocy paska testowego, który jest dołączany do zmywarki Amica. Wystarczy otworzyć opakowanie z paskiem testowym, puścić wodę z kranu przez około minutę, a następnie zanurzyć w nieć pasek przez sekundę. Po odczekaniu minuty na pasku pojawią się ciemne kreski. Ich maksymalna liczba to 6 i oznacza bardzo wysoką zawartość wapnia. Od poziomu twardości wody zależy ilość soli, która będzie zużywana przez zmywarkę Amica podczas jednego cyklu. Ile soli wsypać do zmywarki Amica?

  • Twardość wody na poziomie 1 (brak wapnia) wymaga użycia 0 gramów na cykl.
  • Twardość wody na poziomie 2 (bardzo nieduża zawartość wapnia) wymaga użycia 9 gramów na cykl.
  • Twardość wody na poziomie 3 (nieduża zawartość wapnia) wymaga użycia 12 gramów na cykl.
  • Twardość wody na poziomie 4 (średnia zawartość wapnia) wymaga użycia 20 gramów na cykl.
  • Twardość wody na poziomie 5 (wyższa zawartość wapnia wymaga użycia 30 gramów na cykl.
  • Twardość wody na poziomie 6 (wysoka zawartość wapnia) wymaga użycia 60 gramów na cykl.

Aby nasypać sól do zmywarki Amica, należy wyjąć dolny kosz, następnie otworzyć pokrywę soli obracając w lewo. Przy pierwszym uruchomieniu napełnić pojemnik wodą oraz solą (około 1,5 kg). Kontrolka na panelu sterowania zmywarki Amica zaświeci się, sygnalizując potrzebę ponownego napełnienia dozownika soli.

Przed włączeniem zmywarki Amica nie można zapomnieć o napełnieniu dozowników na środek myjący oraz nabłyszczacz, które znajdują się na drzwiach urządzenia. Komora na detergent pomieści maksymalnie 30 g środka. W przypadku mocnych zabrudzeń zaleca się stosowanie 25 g środka myjącego, a na lżejsze 15 g. Pojemnik na nabłyszczacz mieści się obok. Wypełnij go do momentu, aż wskaźnik całkowicie się zaciemni. Regulator detergentu (w zakresie od 1 do 6) należy ustawić w zależności od poziomu twardości wody. Nabłyszczacz do zmywarki nie tylko zapobiega powstawaniu białych zacieków, ale również poprawia i przyspiesza suszenie naczyń.

Jeżeli stosujemy detergenty wieloskładnikowe, możemy wyeliminować nabłyszczacz oraz sól zmiękczającą, jednak uzyskamy nieco gorsze rezultaty zmywania.

Ostatnim etapem podczas włączania zmywarki Amica jest załadowanie naczyń oraz wybór programu.

Jak włączyć zmywarkę Electrolux?

Włączając zmywarkę Electrolux, należy wykonać następujące czynności:

  • napełnić zbiornik solą do zmywarek (około 1,5 kg produktu),
  • napełnić dozownik płynem nabłyszczającym oraz środkiem myjącym.

Zbiornik na sól w zmywarce Electrolux znajduje się pod dolnym koszem na naczynia. Jeżeli podczas wsypywania detergentu, wydostanie się on na dno zmywarki, należy go usunąć i uruchomić program. Zapobiegnie to korozji urządzenia. Płyn nabłyszczający wlewamy do mniejszego pojemnika, który mieści się na drzwiach zmywarki Electrolux. Dozowanie (podobnie jak w przypadku zmywarek Beco i Amica) można ustawić za pomocą pokrętła. Następnie w dozowniku obok umieszczamy detergent. Jeżeli używamy tabletek wieloskładnikowych, należy zrezygnować z nabłyszczacza i soli oraz włączyć funkcję Multitab w panelu sterowania zmywarki.

W codziennej eksploatacji, przed uruchomieniem zmywarki Electrolux warto zwrócić uwagę na wskaźniki soli oraz nabłyszczacza, które będą sygnalizować niewystarczającą ilość tych środków za pomocą czerwonej diody.

Na koniec należy zapełnić urządzenie naczyniami, wybrać odpowiedni program i włączyć zmywarkę Electrolux.

kuchnia (wyposażenie)wyposażenie kuchnijaka zmywarka
Komentarze (0)