Jak wyczyścić kaloryfer? Przygotuj go do sezonu

Jak wyczyścić kaloryfer? Przygotuj go do sezonu

Jak wyczyścić kaloryfer?  Przygotuj go do sezonu
Źródło zdjęć: © 123RF
10.10.2019 15:11, aktualizacja: 19.01.2022 09:48

Przez okres wiosenno-letni na kaloryferach gromadzi się wiele zanieczyszczeń. To ostatni dzwonek, by o nie zadbać, bo muszą sprawnie działać przez nadchodzące miesiące. Trzy domowe sposoby jak wyczyścić kaloryfer.

Na rynku mamy dostępne różne typy kaloryferów. W starym budownictwie znajdziemy kaloryfer żeberkowy, wykonany z żelaza. Obecnie montowany w naszych mieszkaniach jest kaloryfer stalowy płytowy. Oprócz tego w niektórych mamy kaloryfer łazienkowy. Oto jak domowymi sposobami czyścić poszczególny typ kaloryfera:

Kaloryfer żeberkowy

Przygotuj mieszankę z lita ciepłej wody i dwóch łyżek płynu do naczyń. Aby dokładnie umyć każde żebro użyj szczotki do butelek. Następnie owiń ją ściereczką zamoczoną w roztworze i dokładnie wyszoruj wszystkie szczeliny. Jeśli biały grzejnik zżółkł, przetrzyj go sokiem z cytryny, a następnie spłucz wodą.

Kaloryfer stalowy płytowy

Zacznij od zabezpieczenia podłogi. Rozłóż stare gazety. Następnie zrób roztwór pół szklanki octu na litr wody. Zacznij od wyczyszczenia przedniej płyty kaloryfera. Potem zdejmij umieszczoną na górze kratę i zabrudzenia ze środka przedmuchaj suszarką do włosów.

Kaloryfer łazienkowy

Składa się z rurek pomalowanych warstwą antykorozyjną, dlatego czyszcząc nie powinno się stosować detergentów, ponieważ poprzez wcieranie ich można zarysować powłokę. Najlepiej sprawdzi się woda z mydłem. Należy namoczyć ściereczkę z mikrofibry i przetrzeć każdą rurkę osobno. Na koniec trzeba dokładnie osuszyć bawełnianą szmatką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta