Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Postaw na tanie, domowe sposoby
03.10.2022 15:41, aktual.: 03.10.2022 15:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Płyty indukcyjne to powszechny element wielu kuchni. Są praktyczne i pozwalają szybciej przygotować posiłek. Warto jednak dbać o nie w odpowiedni sposób, aby nie tylko służyły jak najdłużej, ale i wyglądały estetycznie.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie kuchenki gazowej płytą indukcyjną. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Utrzymanie w czystości kuchenki gazowej wymaga sporo uwagi i zajmuje zdecydowanie więcej czasu.
Aby kuchenka indukcyjna służyła nam przez wiele lat i przy okazji wciąż pozostawała elegancka wizualnie, warto pamiętać o jej odpowiednim i regularnym czyszczeniu. Z powodzeniem sprawdzą się w tym przypadku domowe sposoby.
Tym nigdy nie czyść płyty indukcyjnej
Aby utrzymać płytę indukcyjną w czystości ważna jest przede wszystkim regularność. Najlepiej czyścić kuchenkę tuż po gotowaniu. Dodatkowo, bardzo ważne jest też to, by do czyszczenia używać miękkich ściereczek lub gąbeczek, a do osuszania np. ręczników papierowych.
Nigdy nie powinniśmy używać na tej powierzchni szorstkiej strony gąbki lub jakichkolwiek druciaków, które mogą porysować i tym samym uszkodzić powierzchnię płyty.
Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Bezpieczne, domowe sposoby
Do czyszczenia płyty można wykorzystać dedykowane, dostępne w sklepach środki. Zanim jednak po nie sięgniemy, z powodzeniem można wyczyścić płytę niezastąpionym w kuchni duetem, czyli octem i sodą oczyszczoną, które poradzą sobie nawet w przypadku przypalonej powierzchni.
Wystarczy nasączyć ściereczkę octem i przetrzeć płytę. Następnie przypalony fragment posypać sodą oczyszczoną, położyć na nim ściereczkę namoczoną wcześniej w ciepłej wodzie i odczekać około 15 minut. Następnie całość wytrzeć do sucha i płyta powinna znowu błyszczeć jak nowa.
Ocet sprawdzi się też w codziennym czyszczeniu płyty, z powodzeniem usuwając tłuste zabrudzenia. Jego atutem jest też to, że nie pozostawia smug. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie wytrzymać jego specyficznego zapachu, można go zastąpić sokiem z cytryny, który wykazuje podobne właściwości. W tym przypadku wszystkie czynności pozostają bez zmian, a jedynie zamiast octu przecieramy płytę ściereczką nasączoną sokiem z cytryny.
W codziennym czyszczeniu może przydać się także płyn do naczyń. Wystarczy nasączoną nim, miękką stroną gąbki przetrzeć płytę, następnie zmyć pianę wilgotną ściereczką i wytrzeć do sucha np. za pomocą ręcznika papierowego.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl