Jak zafarbować włosy? Utleniacz do włosów i jego działanie
Utleniacz do włosów to nic innego jak odpowiednio stężona woda utleniona, która jest składnikiem wszystkich preparatów do farbowania włosów. Wpływa na naturalną pigmentację włosów, rozjaśnia je i umożliwia całkowitą zmianę odcienia. Jak często można farbować włosy i jak skutecznie to zrobić?
08.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 15:45
Koloryzacja włosów – podstawowe informacje
Farbowanie włosów z użyciem utleniacza powinno się rozpocząć od zrobienia próby alergicznej. Warto zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – nie każdy kosmetyk jest dla każdego. Jeśli wynik naszego badania pokaże, że utleniacz nie jest dla nas szkodliwy, można przystąpić do działania.
Zafarbować włosy za pomocą utleniacza możemy na 3 sposoby:
- koloryzacja gotowymi farbami (dostępne są we wszystkich sklepach i drogeriach);
- farbowanie profesjonalnymi kosmetykami do koloryzacji (lepiej wykonać je u fryzjera; należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta);
- dodanie utleniacza do proszku lub pudru rozjaśniającego.
Jak zafarbować włosy?
Na opakowaniach farb do włosów znajdują się dokładne opisy procedury właściwej koloryzacji włosów. Warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj włosów i to, jak reagują z barwiącymi substancjami. Najważniejsze to zacząć liczyć czas trzymania farby na włosach od momentu nałożenia ostatniej warstwy. Koloryzator aplikujemy od środka głowy w kierunku karku, a potem na pozostałą długość włosów. Po czasie zaleconym przed producenta (w przypadku suchych, cienkich i zniszczonych włosów, można go skrócić nawet o 15 minut), dokładnie spłukujemy farbę – aż do momentu, kiedy spływająca woda będzie czysta. Po tym możemy od razu przejść do stylizacji. Pod koniec suszenia włosów, powietrze lepiej zmienić na chłodne. Dzięki temu łuski włosów się domkną, włosy będą gładkie, lśniące, a kolor optycznie pogłębiony.
Właściwy efekt farbowania włosów widać już po 10 minutach. Wtedy to utleniacz w pełni wiąże się z substancjami barwiącymi.
Prawidłowe farbowanie odrostów nie różni się specjalnie od klasycznej koloryzacji. Należy jedynie więcej farby nałożyć na same odrosty, po około 20 minutach przeczesać dokładnie pozostałą długość, a po kolejnych 5 minutach spłukać farbę. Dzięki temu uzyskamy równomierny kolor.
Co ile można farbować włosy?
Częstotliwość farbowania włosów związana jest bezpośrednio z ich kondycją. Jeśli włosy źle znoszą koloryzację, puszą się, łamią i nadmiernie wypadają, należy z niej zrezygnować. Zdrowy rozsądek i znajomość naszego ciała bardzo tu pomogą.
Decydując się na trwałą koloryzację pamiętajmy, że można z niej korzystać maksymalnie raz w miesiącu. Włosy po tym rodzaju farbowania wymagają wzmożonej pielęgnacji, nawilżania i odżywiania. Dostępne są oczywiście wszelkiego rodzaju szampony, odżywki, maski oraz olejki, które nie tylko wpłyną na zdrowy wygląd włosów, ale zadbają też o ich kolor.
Jeśli korzystamy z klasycznych farb, dostępnych w sklepach, należy zastosować się do instrukcji producenta – nie farbować włosów częściej, niż jest to przez niego wskazane.
W przypadku, gdy nasze włosy nie są podatne na farbowanie (szybko tracą kolor, wysuszają się, wyglądają nieestetycznie), a koniecznie chcemy zmienić ich kolor, możemy wykorzystać szamponetki. Ich trwałość jest zdecydowanie krótsza do profesjonalnych farb, ale nie niszczą włosów tak mocno i równomiernie tracą kolor.