Regeneracja włosów w domu. Jak odżywić włosy?
Jak odżywić włosy? Z pomocą przychodzą domowe zabiegi, takie jak olejowanie włosów, czyli nakładanie na nie odżywczych olejków. Kluczem do sukcesu, a więc regeneracji zniszczonych włosów, jest dobranie właściwego olejku i odpowiednie jego stosowanie.
06.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 15:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak dobrać odżywczy olej do włosów?
Aby właściwie odżywić włosy, przede wszystkim musimy ustalić, jaki posiadamy rodzaj włosów. Chodzi tu o określenie czy włosy mają wysoką, średnią czy niską porowatość. To bardzo ważne, gdyż do każdego z nich potrzebne będą inne drogocenne olejki.
- Włosy o wysokiej porowatości – cechują je duże odchylenia łusek od płaszczyzny włosa właściwego oraz widoczne przerwy między nimi. Odpowiednie w tym przypadku będą olejki zawierające głównie kwasy nasycone, które lepiej wnikają w strukturę włosów. Najpopularniejsze są odżywcze olejki kokosowe, palmowe, a także masło shea, masło kakaowe i mango. Są łatwo dostępne w aptekach i drogeriach.
- Włosy o średniej porowatości – występują, gdy łuski delikatnie odstają płaszczyzny włosów, a przerwy między nimi nie są zbyt duże. W celu regeneracji włosów tego typu stosujemy olejki bogate w kwasy jednonienasycone (omega-7 i omega-9), czyli te z orzechów laskowych, pestek śliwki, ze słodkich migdałów, a także oleje makadamia, olej sezamowy, olej ryżowy i olej arganowy.
- Włosy o niskiej porowatości – łuski ściśle przylegają do płaszczyzny włosów, które są lśniące, proste oraz mają trudność z przyswajaniem wody i składników odżywczych. W celu odżywienia włosów używamy tu olejków składających się przede wszystkim z kwasów niewnikających – wielonienasyconych (omega-3 i omega-6). Sięgamy wtedy po olej z orzechów włoskich, z pestek winogron, dyni, kiełków pszenicy, a także dostępne w sklepach spożywczych oleje konopne, rzepakowe, sojowe, kukurydziane i lniane.
Olejki można oczywiście mieszać i stosować je zamiennie. Warto wypróbować wszystkie, by zobaczyć, który najlepiej regeneruje i odżywia włosy. W gabinetach kosmetycznych oraz fryzjerskich można uzyskać pomoc i potrzebne wskazówki.
Jak odpowiednio nawilżyć włosy? Olejowanie krok po kroku
Po wybraniu właściwego oleju do włosów, możemy przystąpić do jego nałożenia. Sama procedura odżywiania włosów nie jest skomplikowana i nie odbiega od codziennie wykonywanych czynności. Zaczynamy od umycia włosów – nawilżanie brudnych włosów olejkiem nie przyniesie zamierzonego efektu. Głównie przez to, że zanieczyszczenia mogą zablokować otwarcie się łusek albo same dostać się do wnętrza włosów.
Na rozczesane, lekko wilgotne włosy (szczególnie w przypadku łamliwych i suchych włosów)
nakładamy niewielką ilość oleju. Możemy też dodać odrobinę odżywki z aloesem, która zapewni dodatkowe nawilżenie i przyspieszy regenerację włosów. W zależności od długości włosów, będziemy potrzebować 2-3 łyżek stołowych oleju. Możemy przeczesywać włosy palcami albo posłużyć się atomizerem. By efekt olejowania był widoczny, „maseczkę” zostawiamy na całą noc. Warto założyć czepek albo ręcznik, które podgrzeją włosy i sprawią, że łuski szybciej się otworzą i wchłoną więcej odżywczych substancji. Rano zmywamy wszystko za pomocą delikatnego szamponu.
Efekty olejowania włosów – regeneracja włosów w domu
Domowe sposoby regeneracji włosów olejami sprawiają, że nawilżone włosy są mocne, zdrowe i lśniące. Odpowiednie olejki sprawią, że problem rozdwojonych końcówek przestanie istnieć, włosy będą grube i lekkie. Ułatwi to znacznie układanie fryzur, a także wpłynie na ich trwałość.