Blisko ludziJak zapobiec depresji dzieci?

Jak zapobiec depresji dzieci?

Jak zapobiec depresji dzieci?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.04.2011 23:22

"Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży" finansowany przez samorząd rusza w Łódzkiem. Jest adresowany do dzieci w wieku 11-13 lat. Przewidziano bezpłatne konsultacje z terapeutami oraz możliwość udziału w warsztatach terapeutycznych.

"Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży" finansowany przez samorząd rusza w Łódzkiem. Jest adresowany do dzieci w wieku 11-13 lat. Przewidziano bezpłatne konsultacje z terapeutami oraz możliwość udziału w warsztatach terapeutycznych. Głównym celem programu jest zmniejszenie częstości występowania depresji wśród dzieci i młodzieży.

- Młodzi ludzie, cierpiący z powodu depresji, są bardziej narażeni na trudności w szkole, częściej eksperymentują z alkoholem oraz narkotykami i częściej podejmują próby samobójcze - wyjaśnił Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Według specjalistów, na świecie na depresję cierpi 10 proc. populacji dorosłych. Niestety, choroba ta coraz częściej dotyka ludzi bardzo młodych, a do poradni zdrowia psychicznego trafia coraz więcej dzieci z jej objawami. U podłoża depresji dziecięcej leżą najczęściej problemy i konflikty rodzinne. Przyczyną zaburzeń depresyjnych mogą być także czynniki dziedziczne, traumatyczne wydarzenia z przeszłości, długotrwały stres czy też czynniki biologiczne.

W ub. roku władze samorządowe woj. łódzkiego wspólnie z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży rozpoczęły realizację pierwszej edycji programu zapobiegania zaburzeniom depresyjnym.

Podczas ośmiu miesięcy przebadano 353 dzieci z szóstych klas szkół podstawowych. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że badania 40 proc. z nich, czyli 140 dzieci, zakończyły się wskazaniem do udziału w warsztatach terapeutycznych, a u 7,1 proc. badanych (25 dzieci) stwierdzono konieczność dalszej diagnostyki lub leczenia w poradni zdrowia psychicznego. W ub. roku przeprowadzono dziewięć cykli zajęć warsztatowych - w sumie było to 90 dwugodzinnych spotkań.

W tym roku badania zostaną rozszerzone i bezpłatnie będą przebadane dzieci w wieku 11-13 lat. Żeby dziecko mogło skorzystać z takich konsultacji, wystarczy zapisać je do wybranej placówki. Skierowanie nie jest wymagane. Program realizuje sześć placówek w regionie: w Łodzi, Zgierzu i Rząśni.

Jak zapowiedział Łaski, terapeuci przeprowadzą z dziećmi specjalistyczne wywiady. Uczniowie, u których zostanie zaobserwowane ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych, będą mogli wziąć udział w warsztatach terapeutycznych.

"Dzięki warsztatom dziecko pozna lepiej same siebie, rozwinie różne umiejętności. Nauczy się jak radzić sobie ze stresem, lękiem, złością, jak okazywać emocje, jak konstruktywnie komunikować się i współdziałać z innymi" - wyjaśnił Łaski.

Tegoroczna edycja programu będzie realizowana do końca listopada. Urząd Marszałkowski w Łodzi przeznaczył na jego realizację 80 tys. zł.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także