Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza?

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza?

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza?
Źródło zdjęć: © 123RF
12.06.2018 14:17, aktualizacja: 12.06.2018 15:55

Problem suchego powietrza w domach i mieszkaniach jest szczególnie dotkliwy w okresie zimowym, czyli podczas sezonu grzewczego. Wówczas niezbędnym akcesorium jest nawilżacz powietrza, który w łatwy sposób można wykonać samemu.

Dlaczego należy nawilżać powietrze?

Wilgotność powietrza różni się w zależności od pory roku. Na negatywne oddziaływanie suchego powietrza jesteśmy narażeni w okresie zimowym, czyli podczas sezonu grzewczego. To właśnie suche powietrze i zmiana temperatur są największym sprzymierzeńcem chorób o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Niski poziom wilgotności powietrza odbija się na domownikach m.in. w postaci: suchych ust, zatkanego nosa, suchości w gardle, przesuszonej skóry, przetłuszczających się włosów i łzawiących oczu.

**Gotowe [nawilżacze powietrza]

((https://radar.wp.pl/dom/agd/male-agd-do-domu/nawilzacze-powietrza))

i wiele innych przydatnych sprzętów znajdziesz teraz na WP radarOkazji.**

Nawilżanie powietrza domowymi sposobami

Jednym ze skutecznych, szybkich i niezwykle praktycznych sposobów na nawilżenie powietrza w domu jest powieszenie prania w pokoju. Jest to jednak sposób bardzo krótkotrwały, ponieważ przy włączonych grzejnikach pranie bardzo szybko wysycha. Znacznie lepszym sposobem jest postawienie lub powieszenie pojemnika z wodą przy grzejniku. Jednakże woda przy kaloryferze nawilża jedynie najbliższą przestrzeń i szybko paruje, dlatego też należy pamiętać o jej systematycznym uzupełnianiu. W najlepszym położeniu są osoby, które mają zamontowane innowacyjne systemy okienne, które pozwalają na lekkie rozszczelnienie okna. Dzięki temu do wnętrza stale dostaje się nawilżone powietrze. Naturalnie wysoki poziom nawilżenia powietrza zapewniają rośliny doniczkowe: paprocie, zielistki, bluszcze i fikusy.

Poziom wilgotności powietrza w swoim domu lub w mieszkaniu można podnieść, stosując się do kilku ważnych zasad. W tym celu w okresie grzewczym zaleca się całkowicie zrezygnować z długich kąpieli w wannie na rzecz krótkich pryszniców, które znacznie lepiej wpływają na wilgotność powietrza w łazience. Istotny jest również sposób przyrządzania posiłków — najlepiej postawić na gotowanie na parze.

Domowy nawilżacz powietrza

Gotowe* nawilżacze powietrza* dobrej jakości to koszt rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset zł. Nie trzeba jednak wydawać wielu pieniędzy, by zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w sezonie grzewczym. Dobrym rozwiązaniem jest domowy nawilżacz powietrza, który można zrobić z butelki, taśmy klejącej i długiej gazy. W celu wykonania takiego nawilżacza należy w środku butelki wyciąć kilkucentymetrowy otwór, a następnie przykleić ją za pomocą uprzednio przygotowanej taśmy klejącej do grzejnika. W następnej kolejności należy owinąć gazę wokół rury i włożyć jej końcówkę do wnętrza butelki wypełnionej wodą. Przy czym należy stale kontrolować stan wody w butelce oraz upewniać się, czy końcówka gazy jest w niej zanurzona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także