Trwa ładowanie...
d184bol

Jak zwalczyć trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry. Borykają się z nim zarówno nastolatki, jak i dorośli. I chociaż kojarzy się z tym, że nie jest łatwo się go pozbyć, to istnieją skuteczne metody leczenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trądzik pospolity to najczęstszy rodzaj trądziku
Trądzik pospolity to najczęstszy rodzaj trądziku (iStock.com)
d184bol

Trądzik pospolity – co to takiego?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która swoje podłoże ma w nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwiększonemu rogowaceniu komórek skóry. Łój i martwy naskórek zatykają ujścia porów, co powoduje, że wewnątrz mieszka włosowego powstają idealne warunki do namnażania się bakterii. Pojawiają się wykwity niezapalne, czyli wągry) oraz zapalne – ropne krosty, torbiele, grudki i podskórne guzki. Zmianom skórnym towarzyszą rozszerzone pory i błyszczenie się skóry. Zazwyczaj trądzik pospolity występuje na twarzy (zwłaszcza na czole, nosie i brodzie), ale również na plecach, dekolcie, szyi i plecach.

Jak wyleczyć trądzik?

Leczenie trądziku powinno odbywać się pod okiem dermatologa, który dobierze odpowiednią formę kuracji. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie przestrzegać zaleceń lekarza, by stan skóry uległ poprawie. Wybór metody leczenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania trądziku.

  • Leczenie trądziku o łagodnej postaci – w przypadku, gdy trądzik pospolity ma łagodny przebieg, stosuje się kurację miejscową. Bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsca stosowane są maści, kremy i żele, które mają działanie przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ważne, by w skład preparatów wchodziły retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które hamują nadprodukcję łoju, złuszczają martwy naskórek, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, hamują powstawanie zaskórników.
  • Jak zwalczyć trądzik o zaostrzonej postaci – dermatolog zaleca terapię ogólną (doustną). Zazwyczaj przepisywane są antybiotyki, które stosowane są od kilku miesięcy do pół roku i mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednak ze względu na możliwe skutki uboczne (nudności i wymioty, biegunka i bóle brzucha, senność, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, przebarwienia zębów) ich aplikowanie jest ograniczone.
  • Leczenie trądziku w zaawansowanym stadium – w ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy w formie tabletek. Hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i do minimum zmniejszają ryzyko nawrotów. Jednak przed ich przepisaniem oraz w trakcie trwania kuracji, konieczne są regularne badania krwi, które pomogą określić odpowiednią dawkę leku, by nie wywoływała niekorzystnych skutków ubocznych.
  • Leczenie trądziku za pomocą izotretynoiny - ma najsilniejsze działanie i przepisywana jest pacjentom, u których standardowe leczenie antybiotykami lub innymi preparatami nie przyniosło efektu. Zmniejsza ilość wydzielanego sebum, a także działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
d184bol

Jak wyleczyć trądzik – najpopularniejsze metody

W leczeniu trądziku u kobiet wykorzystuje się również preparaty hormonalne, najczęściej w formie tabletek antykoncepcyjnych, które regulują poziom hormonów. Leczenie trądziku może być wspomagane przez peelingi medyczne. Zalecany jest również zabieg mikrodermabrazji, który polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. W efekcie skóra jest oczyszczona i wygładzona, a pory zwężone. Trądzik pospolity można zwalczyć również przy pomocy fototerapii. Metoda polega na poddawaniu skóry działaniu lasera emitującego światło niebieskie lub czerwone, które niszczy bakterie i poprawia kondycję cery. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego pomogą natomiast pozbyć się blizn i przebarwień.

d184bol

Podziel się opinią

Share
d184bol
d184bol