UrodaJak zwalczyć trądzik pospolity?

Jak zwalczyć trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry. Borykają się z nim zarówno nastolatki, jak i dorośli. I chociaż kojarzy się z tym, że nie jest łatwo się go pozbyć, to istnieją skuteczne metody leczenia.

Jak zwalczyć trądzik pospolity?
Źródło zdjęć: © iStock.com

24.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:44

Trądzik pospolity – co to takiego?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która swoje podłoże ma w nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwiększonemu rogowaceniu komórek skóry. Łój i martwy naskórek zatykają ujścia porów, co powoduje, że wewnątrz mieszka włosowego powstają idealne warunki do namnażania się bakterii. Pojawiają się wykwity niezapalne, czyli wągry)
oraz zapalne – ropne krosty, torbiele, grudki i podskórne guzki. Zmianom skórnym towarzyszą rozszerzone pory i błyszczenie się skóry. Zazwyczaj trądzik pospolity występuje na twarzy (zwłaszcza na czole, nosie i brodzie), ale również na plecach, dekolcie, szyi i plecach.

Jak wyleczyć trądzik?

Leczenie trądziku powinno odbywać się pod okiem dermatologa, który dobierze odpowiednią formę kuracji. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie przestrzegać zaleceń lekarza, by stan skóry uległ poprawie. Wybór metody leczenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania trądziku.

  • Leczenie trądziku o łagodnej postaci – w przypadku, gdy trądzik pospolity ma łagodny przebieg, stosuje się kurację miejscową. Bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsca stosowane są maści, kremy i żele, które mają działanie przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ważne, by w skład preparatów wchodziły retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które hamują nadprodukcję łoju, złuszczają martwy naskórek, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, hamują powstawanie zaskórników.
  • Jak zwalczyć trądzik o zaostrzonej postaci – dermatolog zaleca terapię ogólną (doustną). Zazwyczaj przepisywane są antybiotyki, które stosowane są od kilku miesięcy do pół roku i mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednak ze względu na możliwe skutki uboczne (nudności i wymioty, biegunka i bóle brzucha, senność, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, przebarwienia zębów) ich aplikowanie jest ograniczone.
  • Leczenie trądziku w zaawansowanym stadium – w ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy w formie tabletek. Hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i do minimum zmniejszają ryzyko nawrotów. Jednak przed ich przepisaniem oraz w trakcie trwania kuracji, konieczne są regularne badania krwi, które pomogą określić odpowiednią dawkę leku, by nie wywoływała niekorzystnych skutków ubocznych.
  • Leczenie trądziku za pomocą izotretynoiny - ma najsilniejsze działanie i przepisywana jest pacjentom, u których standardowe leczenie antybiotykami lub innymi preparatami nie przyniosło efektu. Zmniejsza ilość wydzielanego sebum, a także działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Jak wyleczyć trądzik – najpopularniejsze metody

W leczeniu trądziku u kobiet wykorzystuje się również preparaty hormonalne, najczęściej w formie tabletek antykoncepcyjnych, które regulują poziom hormonów. Leczenie trądziku może być wspomagane przez peelingi medyczne. Zalecany jest również zabieg mikrodermabrazji, który polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. W efekcie skóra jest oczyszczona i wygładzona, a pory zwężone. Trądzik pospolity można zwalczyć również przy pomocy fototerapii. Metoda polega na poddawaniu skóry działaniu lasera emitującego światło niebieskie lub czerwone, które niszczy bakterie i poprawia kondycję cery. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego pomogą natomiast pozbyć się blizn i przebarwień.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)