Jakie oświetlenie do kuchni – ciepłe czy zimne?
Wybór barwy oświetlenia do kuchni pozwala na zachowanie spójności kolorystycznej pomieszczenia, a także wpływa na atmosferę pomieszczenia. Jak światło ciepłe i zimne wpływa na samopoczucie domowników? Wybieramy barwę światła najlepszą do kuchni.
Oświetlenie główne do kuchni
Oświetlenie centralne to podstawa, dlatego ważny jest wybór takiej lampy czy listwy oświetleniowej, która umożliwi wygodne korzystanie z kuchni, a jednocześnie nie będzie zanadto razić w oczy. Jako oświetlenie kuchenne polecane jest światło ciepłe (2700–3500 K) lub neutralne (ok. 4000–4500 K). To pierwsze sprawdzi się jako główne źródło światła w kuchni, ponieważ odpręża, a dzięki temu wnętrze sprawia wrażenie przytulnego. Szczególnie dobrze ciepła barwa światła pasuje w kuchniach tradycyjnych oraz takich, gdzie wykorzystane zostały drewniane fronty kuchenne.
Jeżeli nie chcemy, by światło w kuchni nie było zanadto rozleniwiające, słuszną alternatywą będzie światło neutralne, któremu najbliżej do światła dziennego. Poprawia ono koncentrację i realistycznie odwzorowuje kolory, dlatego pasuje do pomieszczeń w różnej stylistyce. Sprawdzi się np. w nowoczesnych kuchniach wykorzystujących białe fronty i dużo jasnych elementów wystroju. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących oświetlenia kuchni lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia w domu warto wybrać optymalne rozwiązanie, które stanowi właśnie światło neutralne.
Oświetlenie blatu i stołu w kuchni
Dodatkowe oświetlenie obszarów roboczych w formie lamp podszafkowych lub kinkietów to najpopularniejsza opcja w wielu kuchniach ze względu na swoją funkcjonalność. Blat czy wyspa kuchenna to miejsca, w które wymagają na tyle intensywnego oświetlenia, by móc wygodnie przygotowywać posiłki. Właśnie dlatego światło ciepłe i zimne nie będzie tu idealnym wyborem, ponieważ nie oddaje ono najlepiej faktycznych kolorów. Może przez to zaburzać nasze postrzeganie produktów spożywczych, w tym ocenę ich świeżości. Z tego powodu uniwersalne oświetlenie robocze w kuchni to białe światło neutralne.
Jakiego światła w kuchni unikać?
W kuchni zazwyczaj stosujemy kilka źródeł światła, możemy więc zdecydować się na różne barwy w zależności od miejsca, w którym dane oświetlenie wykorzystujemy. Najczęstsze zalecenia dotyczące oświetlenia kuchni są takie, by unikać stosowania w tym pomieszczeniu światła zimnego (ok. 5000 K i wyżej). Warto stosować się do tej wskazówki, szczególnie jeśli chodzi o główne źródło światła oraz oświetlenie stref roboczych, a więc blatów, wyspy kuchennej czy stołu.
Na więcej swobody można pozwolić sobie podczas aranżacji oświetlenia w dużej kuchni lub kuchni otwartej na salon. Gdy dysponujemy znaczną przestrzenią, zimne światło możemy wykorzystać w celach ozdobnych. Przykład stanowi tutaj oświetlenie podłogowe w formie taśm LED, a także dekoracyjne podświetlenie mebli. Ciekawą propozycją jest np. wykorzystanie dodatkowego oświetlenia wewnątrz przeszklonych szafek lub montaż kolorowego oświetlenie pod blatami.