Jakie produkty powinniśmy włączyć do naszej diety?
Znowu obiecujesz sobie, że schudniesz w nowym roku. Niestety pod kilku dniach okazuje się, że to kolejne postanowienie, które minęło się z rzeczywistością. A może po prostu warto zacząć zdrowo się odżywiać? Jakie produkty, o których często zapominamy, powinny znaleźć się w naszym menu? Czy znasz ich cenne właściwości odżywcze?
Znowu obiecujesz sobie, że schudniesz w nowym roku. Niestety pod kilku dniach okazuje się, że to kolejne postanowienie, które minęło się z rzeczywistością. A może po prostu warto zacząć zdrowo się odżywiać? Jakie produkty, o których często zapominamy, powinny znaleźć się w naszym menu? Czy znasz ich cenne właściwości odżywcze?
Soczewica jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. To doskonałe źródło przyswajalnego białka, węglowodanów, błonnika, witaminy C, witamin z grupy B, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także wapnia, magnezu, żelaza, potasu, fosforu i sodu. Pół szklanki gotowanej soczewicy zawiera ponad 9 gramów białka i 8 gramów błonnika. Znane jest również jej lecznicze działanie: chroni przed chorobami serca, udarem mózgu oraz nowotworami. Wartość odżywcza soczewicy jest znacząca, dlatego powinna znaleźć się w naszym menu.
Tekst: na podst. Shine.yahoo.com/Monika Stypułkowska
(mst/sr), kobieta.wp.pl
Jarmuż
Na kolejnym miejscu listy znajduje się jarmuż, czyli kapusta liściasta, którą w Polsce zaczęto uprawiać w XVII wieku. Jarmuż zawiera silne przeciwutleniacze i kryje w sobie właściwości przeciwzapalne. Jest cennym źródłem witaminy C, witaminy K, witaminy E, witamin z grupy B, a także beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny. Podobnie jak większość warzyw kapustowatych, zawiera sulforafan, który wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Jest również bogatym źródłem wapnia, żelaza, fosforu i magnezu. Poza tym jarmuż to warzywo lekkostrawne, które można spożywać zarówno na surowo, jak i gotować, smażyć czy dodawać do sałatek lub zup jarzynowych.
Komosa ryżowa (ziarna quinoa)
Pochodząca z Peru komosa ryżowa (quinoa) jest cennym źródłem białka, magnezu, potasu, wapnia, fosforu, manganu, witamin z grupy B oraz witaminy E. Quinoa jest produktem niezwykle niskokalorycznym, dlatego należy ją włączyć do zdrowej diety. Poza tym dzięki zawartości saponin jej ziarna mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe.
Owsianka
Zdrowotne właściwości owsianki znane są od dawna. Zajęła trzecie miejsce w rankingu na najzdrowsze pokarmy świata. Owsianka na śniadanie to nie tylko doskonałe źródło energii, ale również produkt leczniczy. Z badań opublikowanych w Journal of Nutrition wynika, że spożywanie płatków owsianych przed intensywnym wysiłkiem pomoże ci spalić więcej tłuszczu. Owsianka posiada niski indeks glikemiczny, zawiera mało kalorii, jest sycąca, co sprawia, że skutecznie likwiduje uczucie głodu, a także wykazuje dużą wartość odżywczą. Zjadając na śniadanie owsiankę z mlekiem, dostarczamy organizmowi zdrowe aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. Płatki owsiane są również cennym źródłem błonnika. Poza tym owies ma właściwości probiotyczne. Regularne spożywanie owsianki poprawia sprawność fizyczną, pamięć i koncentrację, dlatego warto włączyć ją do naszej diety.
Kefir
Należy do rodziny mlecznych napojów fermentowanych. Jest cennym źródłem białka, wapnia, biotyny oraz witamin: D, B2 i B12. Udowodniono, że dzięki dużej zawartości enzymów oraz bakterii probiotycznych wspomaga procesy trawienne. Co ciekawe, badania opublikowane w Journal od Medicinal Foods wykazały, że ekstrakt z kefiru zawiera substancje, które mogą przerwać rozwój komórek nowotworu piersi. Ten napój mleczny pozytywnie wpływa także na urodę, m.in. poprawia wygląd skóry oraz włosów. Efektem spożywania kefiru jest powstawanie kwasu foliowego, który wspomaga prawidłowy rozwój płodu w trakcie ciąży oraz zapobiega wadom rozwojowym. To niedrogi sposób na dostarczenie organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych. Dlatego warto włączyć go do codziennego menu.
Sardynki
Należą do grupy jadalnych ryb z rodziny śledziowatych. Sardynki zawierają duże ilości wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które pozytywnie wpływają na nasze serce. Ponadto są doskonałym źródłem witaminy D, białka i w przeciwieństwie do wielu ryb, nie gromadzą rtęci, ołowiu i innych metali ciężkich.
Granat
Chociaż w polskich sklepach można kupić owoce granatu, to rzadko je wybieramy. A szkoda, bo udowodniono, że granat przedłuża życie. Jest bogatym źródłem witaminy C, niacyny, błonnika, białka oraz antyoksydantów. Naukowcy twierdzą, że sok z owoców grantu wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Ponadto nie tylko skutecznie zwalcza choroby serca i układu krążenia, ale również zapobiega procesom starzenia i demencji. Kolejne badania potwierdziły, że picie soku z granatu przez kobietę w ciąży chroni płód przed uszkodzeniami mózgu. Regularnie spożywany redukuje problemy z trawieniem i wspomaga leczenie astmy, anginy i przeziębienia.
Tekst: na podst. Shine.yahoo.com/Monika Stypułkowska
(mst/sr), kobieta.wp.pl