Japońska zagadka matematyczna. Wiele osób ma z nią problem

Niewiele osób potrafi poprawnie rozwiązać tę zagadkę
Niewiele osób potrafi poprawnie rozwiązać tę zagadkę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, YouTube | @MindYourDecisions

18.06.2023 16:14, aktual.: 15.01.2024 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zagadki matematyczne, podobnie jak złudzenia optyczne, cieszą się sporym zainteresowaniem internautów. Jakiś czas temu ponownie w sieci pojawiło się pewne zadanie, z którym - jak się okazało - wiele osób miało problem.


Zadanie zostało nazwane japońską zagadką matematyczną, ponieważ - jak podawał m.in. rozwiązujący ją na YouTube użytkownik prowadzący profil MindYourDecisions - w ostatnich latach jedynie 60 proc. Japończyków było w stanie poprawnie ją rozwiązać. Co ciekawe, w latach 80. skutecznie radziło sobie z nią aż 90 proc. obywateli tego kraju.

Pozornie proste działanie. Wiele osób ma z nim problem

Choć zadanie wydaje się proste i możliwe do obliczenia w pamięci, okazuje się, że wielu ludzi ma z tym problem. Warto więc sięgnąć po kartkę i ołówek, aby krok po kroku spróbować je rozwiązać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto również sięgnąć pamięcią do czasów szkolnych i przypomnieć sobie zasady związane z kolejnością wykonywania działań. Przede wszystkim, najpierw zawsze wykonujemy działania w nawiasach. W drugiej kolejności zawsze jest mnożenie lub dzielenie, a na końcu dodawanie i odejmowanie.

Kolejność działań i poprawna odpowiedź

W zadaniu 9 - 3 ÷ ⅓ + 1 =? najpierw zatem należy wykonać dzielenie. Tu należy wziąć pod uwagę działania na ułamkach i przypomnieć sobie, że 3 dzielone przez ⅓ to odwrotność ⅓ czyli trzy.

Jak tłumaczy na YouTube autor profilu MindYourDecisions - daje nam to takie działanie: 9-3x3+1, czyli dokładnie 9-9+1, co zgodnie z kolejnością ostatecznie daje wynik 1 i jest to jedyna poprawna odpowiedź. Szczegółowy proces rozwiązania zagadki opisany krok po kroku przedstawia nagranie zamieszczone na wspomnianym wcześniej profilu.

9 - 3 ÷ 1/3 + 1 = ? The Correct Answer (Viral Problem In Japan)

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (233)
Zobacz także