Blisko ludziZadanie z matematyki, które zaskoczyło uczniów i rodziców. Nikt nie potrafi go rozwiązać

Zadanie z matematyki, które zaskoczyło uczniów i rodziców. Nikt nie potrafi go rozwiązać

O tym, że matematyka jest jednym z przedmiotów, które sprawiają największą trudność, wie raczej już każdy. Jednak jeżeli zadania przeznaczonego dla pierwszoklasistów nie potrafią rozwiązać nawet ich rodzice, powinno to dać do myślenia.

Zadanie z matematyki dla pierwszoklasistów
Zadanie z matematyki dla pierwszoklasistów
Źródło zdjęć: © Facebook
Aleksandra Lewandowska

Nie jest tajemnicą, że już od dłuższego czasu wielu rodziców ma zastrzeżenia, co do programu nauczania ich dzieci w szkołach. Niektóre zadania z podręczników dla uczniów szkoły podstawowej sprawiają trudności nawet dorosłym, bo rozwiązań może być kilka, a sformułowane polecenia są nie do końca jasne. Tak było także w przypadku jednego z zadań z matematyki, opublikowanego przez rodzica pierwszaka na Facebooku.

To zadanie zaskoczyło rodziców

Matematyka w szkole podstawowej jest banalna i łatwa? Okazuje się, że nie do końca. Na Facebooku jednego z rodziców tegorocznego pierwszoklasisty pojawiło się zadanie, które wywołało niemałą dyskusję. Choć jego polecenie brzmi dość prosto: "Wpisz wyniki w okienka", to właśnie wyliczenia tych wyników sprawiły internautom spore trudności.

Zadanie z matematyki dla pierwszoklasistów
Zadanie z matematyki dla pierwszoklasistów © Facebook

Jak widzimy na powyższym zdjęciu, pierwsze działanie to 2+2, z którego otrzymujemy wynik 4. Następnie mamy jednak dodać ponownie 2, ale w okienku, w którym powinien znaleźć się wynik, widnieje już cyfra 2. Tak dzieje się również w kolejnych działaniach.

Rodzice puścili wodze fantazji

Jak rozwiązać powyższe zadanie? Rodzice pierwszoklasistów puścili przysłowiowe wodze fantazji i zastosowali nieco skomplikowany, jak dla dzieci w tym wieku, sposób. Polegał on na pomnożeniu każdej cyfry 2 dodatkowo przez liczby od 1 do 7, w wyniku czego sumą całego równania byłby wynik mnożenia 2x7.

Inna opcja? Zmiana niektórych znaków z dodawania na odejmowanie. Najważniejszą kwestią jest jednak to, że zadanie zostało opublikowane już z błędami. Jeżeli w żadnym z okienek, oprócz pierwszego, nie byłoby cyfry 2, zadanie to polegałoby wyłącznie na wpisaniu liczb parzystych, które byłyby wynikami dodawania kolejnych dwójek. Proste?

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Dziecko na kwarantannie. Czy rodzic też musi zostać w domu? „To jest pewien paradoks”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)