Jedno z najpopularniejszych polskich imion. Mało kto wie, co oznacza

To jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, które nosi ponad 400 tysięcy kobiet. I choć jest w użyciu od kilkuset lat, nadal nie każdy wie, co naprawdę oznacza.

Co oznacza imię Joanna?
Co oznacza imię Joanna?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | MatB

09.08.2024 | aktual.: 09.08.2024 12:31

Z danych zgromadzonych w rejestrze PESEL wynika, że aż 404 003 Polek nosi imię Joanna. Z roku na rok jego popularność jednak spada. Co ono oznacza? Kiedy świętuje imieniny? Wyjaśniamy.

Ma swój męski odpowiednik

Joanna to damski odpowiednik imienia Jan. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza Jo-hanan, czyli "Jahwe jest łaskawy" lub "Bóg jest miłosierny". W Polsce pojawiło się już w XIII wieku, jednak początkowo brzmiało ono Jenna. Dopiero w XIV wieku zmieniono je na Joanna. Najprawdopodobniej była to zasługa Joanny d’Arc, francuskiej bohaterki narodowej, świętej Kościoła katolickiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć jeszcze kilkanaście lat temu to imię cieszyło się dużą popularnością, dziś nadawane jest rzadziej. Według danych z rejestru PESEL w sumie nosi je 404 tys. kobiet w Polsce, ale w pierwszej połowie 2024 roku imię Joanna otrzymało zaledwie 291 dziewczynek.

Znane kobiety o imieniu Joanna

Imieniny Joanny wypadają 2 i 4 lutego, 1, 28 i 31 marca, 28 kwietnia, 12, 24, 25, 26 i 30 maja, 27 czerwca, 9 i 23 lipca, 8, 12, 17, 21, 24 i 26 sierpnia oraz 9 listopada.

Polska doczekała się wielu znanych i lubianych posiadaczek tego imienia. Wśród nich m.in. Joanna Kulig, Joanna Bartel, Joanna Brodzik, Joanna Jabłczyńska, Joanna Jędryka, Joanna Koroniewska, Joanna Kurowska, Joanna Liszowska, Joanna Moro czy Joanna Trzepiecińska.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Zobacz także
Komentarze (4)