"Chce zabrać jej rentę". Nie szczędzi krytyki wobec słów posła

Iwona Kalinowska, matka osoby niepełnosprawnej, odniosła się do słów posła Konfederacji
Iwona Kalinowska, matka osoby niepełnosprawnej, odniosła się do słów posła Konfederacji
Źródło zdjęć: © East News, TikTok | Jan Bielecki

26.01.2024 19:33, aktual.: 26.01.2024 20:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iwona Kalinowska, matka osoby z niepełnosprawnością, odniosła się do słów posła Konfederacji, Bronisława Foltyna, który uznał, że podniesienie renty socjalnej do kwoty równej płacy minimalnej jest "delikatnie niestosowne". - Nie no, robi się ciekawie. Konfederacja chce zabrać jej rentę - powiedziała Kalinowska.

Zwiększenie renty z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. To przewiduje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który trafił do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 25 stycznia i wywołało spore emocje. Choć większość posłów była "za", polityk Konfederacji stwierdził, że żądanie tak wysokiej renty jest "delikatnie mówiąc, niestosowne".

Konfederacja o podniesieniu renty socjalnej. "Delikatnie mówiąc, nie w porządku"

- Traktowanie na tej samej zasadzie osób niepełnosprawnych i tych ciężko pracujących (...) jest, delikatnie mówiąc, nie w porządku - powiedział poseł Konfederacji Bronisław Foltyn podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu.

Foltyn zaznaczył, że kwota renty socjalnej została już podniesiona - w 2021 roku, z 1218 zł netto do 1588 zł brutto. Jego zdaniem jest to wystarczające, ponieważ w momencie, kiedy renta wyniesie tyle, ile płaca minimalna (którą, jak powiedział, otrzymuje 30 proc. Polaków), będzie "w pewnym sensie zniechęcała do pracy osoby niepełnosprawne".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na słowa posła Konfederacji od razu zareagował m.in. Adrian Zandberg z Lewicy.

- Co pan wygaduje? To po prostu zwyczajnie nieprzyzwoite. Myślę, że gdyby pan zamknął oczy i wyobraził sobie, że to pan znajduje się w takiej sytuacji, to być może coś by się panu w tej sprawie rozjaśniło. Opiekunowie, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnością, mają naprawdę nielekkie życie, z pewnością dużo cięższe niż pan, naprawdę niech pan waży słowa - powiedział Zandberg.

Matka osoby z niepełnosprawnością reaguje

Wypowiedź Bronisława Foltyna jest szeroko komentowana nie tylko w mediach publicznych, ale także przez rodziców osób niepełnosprawnych. Iwona Kalinowska, matka osoby z niepełnosprawnością, zamieściła na swoim profilu na TikToku krótki filmik z córką. Odniosła się w nim do kontrowersyjnych słów posła Konfederacji.

- Nie no, robi się ciekawie. Głosujcie dalej na Konfederację. Pozdrawiam w imieniu swoim i swojej całkowicie niezdolnej do samodzielnej egzystencji córki, której Konfederacja chce zabrać rentę - słyszymy.

"Słuchałam tej wypowiedzi, aż się we mnie zagotowało", "Bardzo przykro się tego słuchało", "Brak słów, naprawdę", "Szok", "Masakra" - czytamy w komentarzach. Pojawiły się jednak również głosy zwolenników Konfederacji.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (136)
Zobacz także