Jej dziecko cierpi na "chorobę Benjamina Buttona". "Byłam w szoku"

Pewna dwudziestolatka z RPA przeżyła szok, po tym, kiedy jej dziecko przyszło na świat. Okazało się, że twarz dziewczynki pokryta jest bruzdami, które sprawiają, że wygląda starzej od matki. Przyczyną jest bardzo rzadkie schorzenie nazywane m.in. "chorobą Benjamina Buttona".

Kobieta urodziła dziecko, które wyglądało starzej od niej
Kobieta urodziła dziecko, które wyglądało starzej od niej
Źródło zdjęć: © Twitter | DailyMirror

11.07.2022 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O przejmującej sytuacji dwudziestoletniej matki napisał brytyjski "The Mirror". Po tym, jak kobieta urodziła swoje pierwsze dziecko, przeżyła szok. Okazało się, że dziewczynka wygląda niemal na staruszkę.

Urodziła dziecko, które wyglądało na starsze od niej. "Powiedziano nam, że jest niepełnosprawna"

Jak pisze "The Mirror", powołując się na lokalne media, kobieta urodziła córkę w swoim domu w małym miasteczku Libode w prowincji Eastern Cape w RPA. Zorientowała się, że dziecko ma charakterystyczne bruzdy na twarzy, pomarszczoną skórę i zdeformowane rączki. Świeżo upieczona babcia zadzwoniła po karetkę, ale ta nie dotarła na czas.

"Powiedziano nam, że jest niepełnosprawna" - opowiadała dziennikarzom. Podkreśla też, że dziecko miało inne alarmujące problemy zdrowotne. "Podczas porodu zauważyłam, że coś było nie w porządku. Kiedy się urodziła, nie płakała i miała trudności z oddychaniem. Byłam w szoku, bo to było dziwne" - opisuje.

Zespół progerii Hutchinsona-Gilforda. Na tę chorobę cierpiał Benjamin Button

Za nietypowym wyglądem dziewczynki stoi rzadkie, ciężkie genetyczne schorzenie – zespół progerii Hutchinsona-Gilforda, zwany też progerią lub "chorobą Benjamina Buttona", od bohatera słynnego opowiadania i filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".

Choroba polega na przyspieszonym procesie starzenia u dziecka. Osoby dotknięte progerią najczęściej dożywają do około 13 roku życia i już jako dzieci zapadają na choroby, które najczęściej dotykają seniorów, takie jak choroby serca, miażdżyca, stwardnienie tętnic czy choroby kości i stawów. Często grozi im śmierć z powodu udaru mózgu czy zawału serca.

Progeria jak na razie jest nieuleczalna. Leczenie polega na łagodzeniu i opóźnianiu objawów choroby, korzystaniu ze specjalnej diety, a także terapii zajęciowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (40)