Jet lag - co to jest i ile trwa? Definicja, objawy i jak sobie z nim radzić
Podróże to nieodłączny element naszego życia, jednak niekiedy wiążą się one z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest niewątpliwie jet lag, którego doświadczył praktycznie każdy, kto zdecydował się na długą wycieczkę w dalekie zakątki świata. Ból głowy, zaburzenia snu i złe samopoczucie to jedynie niektóre z jego przykrych objawów. Czym dokładnie jest jet lag i jak sobie z nim radzić?
11.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 14:34
Jet lag - definicja
Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej, jest to zespół objawów występujących w przypadku podróży związanych ze zmianą strefy czasowej. Jest on charakterystyczny dla przemieszczania się w kierunku transpołudnikowym, czyli ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód, a nasilenie objawów zależy w dużej mierze od ilości przekraczanych stref czasowych w ciągu podróży.
Skutki jet lag są dużo bardziej dotkliwe w przypadku przemieszczania się z zachodu na wschód, bowiem jest to kierunek skracający dobę i utrudniający adaptację do nowych warunków czasowych. Podróżowanie w kierunku zachodnim, a więc wydłużającym dobę, jest dla nas mniej uciążliwe, ponieważ dostosowanie się do dłuższego dnia jest łatwiejsze dla naszego organizmu.
Jet lag – przyczyny i skutki
Jet lag wywoływany jest przez zaburzenia homeostazy w naszym organizmie, które występują na skutek długiej i wyczerpującej podróży. Jego objawami są zaburzenia w przebiegu procesów fizjologicznych zależnych od rytmu okołodobowego, a więc chociażby motoryki przewodu pokarmowego i podstawowej przemiany materii, oraz problemy z wydzielaniem melatoniny i kortyzolu odpowiedzialnych za zdrowy sen. Nasilenie efektów jet lag zależy w dużej mierze od ilości przekroczonych stref czasowych i czasu podróży.
Do typowych objawów zespołu jet lag możemy zaliczyć na przykład zaburzenia snu, niemożność skupienia uwagi, skrajne zmęczenie i wyczerpanie, bóle głowy, zaburzenia łaknienia i problemy żołądkowo-jelitowe. Jet lag nie jest także obojętny dla naszej psychiki, bowiem powoduje on złe samopoczucie, dezorientację, rozdrażnienie oraz senność. Objawy utrzymują się zazwyczaj maksymalnie dwa dni, jednak nie jest to reguła – niektórzy mogą potrzebować więcej czasu na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu, inni mniej.
Jet lag - jak sobie z nim poradzić?
Po kilku dniach od przybycia do celu podróży objawy zespołu jet lag powinny ustąpić samoistnie. Czas potrzebny dla organizmu do zregenerowania się jest kwestią indywidualną, dlatego u poszczególnych osób jet lag może utrzymywać się dłużej lub krócej. Ulgą w jet lag może być na przykład przyjmowanie podczas podróży wyłącznie produktów bezkofeinowych oraz lekkostrawnych posiłków, a także odpowiednio długi wypoczynek przed wyjazdem i dostosowanie zajęć i atrakcji do danych warunków czasowych.
Sposobem na jet lag jest też przyjmowanie leków nasennych w trakcie lotu, jednak zawsze należy pamiętać o rozważnym dawkowaniu wszelkich preparatów i konsultowaniu ich użytkowania z lekarzem. Ważna jest także higiena snu i konsekwencja, bowiem nagła zmiana godzin snu i męczenie organizmu nie przyniesie nam ulgi w starciu ze zmianą stref czasowych.