Karmienie piersią poprawia status społeczny

Karmione piersią dzieci mają większe szanse
na odniesienie sukcesu i osiągnięcie wyższego statusu społecznego
- uważają amerykańscy naukowcy. Karmienie wpływa na iloraz inteligencji dziecka, jego wzrost i wpływa na przyszły status społeczny malucha.

Karmienie piersią poprawia status społeczny
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Karmione piersią dzieci mają większe szanse na odniesienie sukcesu i osiągnięcie wyższego statusu społecznego - uważają amerykańscy naukowcy. Wniosek taki wysnuli w oparciu o trwające przeszło 60 lat obserwacje 1400 osób, urodzonych w latach 1937-1939.

Aby zajść w życiu dalej

Badacze z University of Bristol zauważyli, że osoby karmione piersią aż o 41 proc. częściej zachodzą w życiu dalej niż te karmione butelką, przy czym zdecydowanie sprzyja temu wydłużenie okresu karmienia. Jednocześnie dowiedli, że rodzaj podawania pokarmu nie zależy od statusu i sytuacji finansowej rodziców.

Co ważne, w rodzinach, w których jedno z dzieci karmione było piersią, a reszta rodzeństwa za pomocą butelki, zaznaczały się wyraźne różnice w późniejszym życiu. Te pierwsze miały 16 proc. większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Wpływ na iloraz inteligencji

Kierujący badaniami dr Richard Martin mówi: "Wiemy, że karmienie piersią korzystnie wpływa na iloraz inteligencji, ogólny stan zdrowia i pozycję społeczną człowieka. Natomiast wciąż pozostaje niejasne, czy jest to efekt samego sposobu podawania dziecku pokarmu, czy może jednak pochodzenia i statusu jego rodziców". Martin podkreśla, że rozwiązanie tej zagadki wymaga dalszych badań.

Lepszy start

Neonatolog, dr Andrew Lyon, mówi: "To fascynujące badania. Pokazują bowiem, że karmienie piersią zapewnia dziecku lepszy start. Jednak, co przyznają sami autorzy, musimy być na razie ostrożni z formułowaniem ostatecznych wniosków".

Karmienie wpływa na wzrost dziecka

Specjalistka od żywienia dzieci, dr Mary Fewtrell z Institute of Child Health, dodaje: "Istnieją pewne epidemiologiczne dowody wskazujące, że karmienie piersią korzystnie wpływa na przyszły wzrost, funkcje poznawcze i inne aspekty zdrowotne jednostki. Może się więc okazać, że wyższy status społeczny nie zależy bezpośrednio od niego, ale od czynników, które wymieniłam". (PAP) kap/ tot/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)