Trwa ładowanie...

Kasetony ścienne 3D – styropianowe dekoracje znowu w modzie?

Trendem wnętrzarskim, który lubi powracać, są kasetony ścienne 3D – styropianowe pokrycia ścian o przestrzennych, najczęściej geometrycznych formach. W tym sezonie znów znalazły się na topie – przede wszystkim dlatego, że przybierają bardzo ciekawe kształty, choć nie można odmówić im również kilku ważnych funkcji praktycznych.

Kasetony ścienne 3D – styropianowe dekoracje znowu w modzie?Źródło: iStock.com
d3qai3x

Czym są kasetony?

Kasetony to elementy architektoniczne znane od starożytności, ale obecne również we współczesnym wnętrzarstwie. Te tradycyjne mają formę prostokątnych lub wielokątnych wgłębień, które występują jedno obok drugiego i tworzą przestrzenny geometryczny wzór. Można je oglądać na ścianach i sufitach monumentalnych budowli sprzed wieków. Okazałe kasetony znajdują się na sklepieniu kaplicy Zygmuntowskiej, w Sali Poselskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i w Sali Odrodzenia w poznańskim ratuszu.

Kasetony nie mają znaczenia konstrukcyjnego – są jedynie dekoracją. Początkowo rzeźbiono je w kamieniu, drewnie bądź stiuku, a u progu XX wieku były już dostępne jako lekkie styropianowe elementy zdobnicze do mocowania za pomocą kleju. Takie kasetony ścienne i sufitowe mogą kojarzyć się z modą lat 90., bo wówczas były bardzo popularne, podobnie jak boazeria. Choć ostatnio intensywnie wypierały je inne materiały do pokrywania ścian, takie jak tapety i fototapety czy panele, to kasetony ścienne 3D (styropianowe) na nowo zaczynają odgrywać ważną rolę we wnętrzarstwie. Przybierają co raz to nowe formy, bardzo dalekie od pierwowzorów, i być może właśnie dlatego znów cieszą się zainteresowaniem zwolenników nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Kasetony na ścianę, kasetony na sufit – rodzaje

Kasetony można montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. To drugie zastosowanie jest tradycyjne, zgodne z pierwotnym przeznaczeniem kasetonów, ale dziś zdecydowanie dominuje pierwsze. Na rynku mamy przewagę:

 • kasetonów tłoczonych, wykonanych z wysokiej jakości styropianu ekspandowanego EPS. Pojawiają się na nich rozmaite wzory, niekoniecznie geometryczne, ale i abstrakcyjne czy inspirowane motywami kwiatowymi. Styropianowe kasetony ścienne 3D występują w rozmaitych wielkościach i kształtach. Czasem są to drobne okrągłe rozety, a czasem płyty o wymiarach 50x50 centymetrów.
 • kasetonów wtryskowych, które charakteryzują się większą grubością i wytrzymałością aniżeli kasetony tłoczone. Mają nieregularną strukturę o dużym potencjale w zakresie dekoracji nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza utrzymanych w stylu industrialnym. Ich powierzchnia wygląda, jakby poddana została szczotkowaniu,
 • kasetonów ekstrudowanych, zdobionych farbą odporną na ścieranie i działanie promieni słonecznych. Mają one powierzchnię gładką lub 3D, a dzięki wierzchniej warstwie potrafią imitować naturalne materiały, np. drewno i marmur. Mogą być wykonane ze styropianu bądź pianki polistyrenowej,
 • kasetonów powlekanych folią polistyrenową, która jest zmywalna, a przy zapobiega wnikaniu wilgoci oraz zanieczyszczeń w strukturę styropianowej formy.
d3qai3x

Kasetony ścienne 3D – wady i zalety

Kasetony ścienne 3D – styropianowe oraz wykonane z innych materiałów – mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wynika to nie tylko z rozbieżności gustów, ale również z właściwości takiego typu pokrycia ścian.

Kasetony ścienne 3D (styropianowe) są z jednej strony uznawane za funkcjonalne, ponieważ:

 • pozwalają przykryć popękane i nierówne ściany, a ich montaż wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy i środków aniżeli kładzenie gładzi szpachlowej,
 • umożliwiają wykonanie bardzo dobrej izolacji mieszkania – zarówno termicznej, jak i dźwiękowej,
 • nadają się do malowania farbami akrylowymi i lateksowymi, dzięki czemu można je szybko odświeżyć, odmieniając przy tym wnętrze,
 • da się za ich pomocą modelować parametry pomieszczenia – optycznie skrócić wybraną ścianę, by wyrównać jej proporcje względem innej,
 • kasetony podświetlane, połączone z zamontowanym w ścianie punktowym oświetleniem LED, dają imponujący efekt dekoracyjny,
 • w przypadku zniszczenia bardzo łatwo jest wymienić uszkodzone kasetony na nowe.

Z drugiej zaś strony wskazuje się na istotne wady kasetonów ściennych 3D. Należą do nich:

 • słaba odporność na uszkodzenia mechaniczne i zmianę koloru pod wpływem czynników zewnętrznych,
 • odklejanie się kasetonów od ściany, zwłaszcza jeśli zostaną położone na słabej jakości klej,
 • trudności w czyszczeniu spowodowane zbieraniem się kurzu w trudno dostępnych zagłębieniach strukturalnych kasetonów,
 • ryzyko pogorszenia parametrów przestrzeni przez nieodpowiedni dobór kasetonów (np. wyłożenie nimi ścian w małym wnętrzu).

Kasetony styropianowe – cena

Kasetony ścienne 3D (styropianowe) należą do najtańszych rodzajów pokryć, co również należy uznać za ich niewątpliwą zaletę. Można je kupić w cenie już od 2 złotych za sztukę, a szacuje się, że do ozdobienia metr kwadratowego ściany zużywa się cztery kasetony o standardowym rozmiarze (50x50 cm). Za niektóre trzeba jednak zapłacić nieco więcej. Wyższe ceny dotyczą przede wszystkim w pełni zmywalnych kasetonów powlekanych, a także kasetonów o nietypowym wzornictwie. Kosztują one nawet powyżej 20 złotych za sztukę.

d3qai3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qai3x