Trwa ładowanie...
Katherine G. Johnson

Katherine Johnson nie żyje. Matematyczka z NASA zmarła w wieku 101 lat

Media obiegła informacja, że zasłużona matematyczka Katherine Johnson zmarła 24 lutego 2020 roku. Jej śmierć bardzo dotknęła amerykańską społeczność. O tej tragicznej wiadomości napisał na Twitterze Jim Bridenstine. Łzy same cisną się do oczu.

Share
Katherine Johnson nie żyje. Matematyczka z NASA zmarła w wieku 101 lat
Źródło: Getty Images
d4aq56c

Katherine Johnson była amerykańską matematyczką pracującą dla NASA. Była odpowiedzialna między innymi za wyznaczenie okien startowych i trajektorii lotów kosmicznych Programu Mercury i Programu Apollo w czasie wyścigu kosmicznego.

Katherine Johnson nie żyje

Było to wielkie osiągniecie. Katherine Johnson była inspiracją dla wielu kobiet – pomimo swojego pochodzenia udowadniała, że kobiety mogą pracować na odpowiedzialnych stanowiskach ramię w ramię z mężczyznami. Za swoje zasługi i osiągnięcia została uhonorowana Prezydenckim Medalem Wolności z rąk Baracka Obamy. Historia jej życia była częścią książki i filmu biograficznego pod tytułem "Ukryte działania".

Na Twitterze żegnał ją Jim Bridenstine, administrator NASA. "Była amerykańskim bohaterem. Jej pionierskie działania oraz dziedzictwo nigdy nie zostaną zapomniane" – napisał.

Katherine Johnson – kim była?

Swoją miłość do matematyki odziedziczyła po matce, która była nauczycielką. Jej ojciec był drwalem, ogrodnikiem, a potem mechanikiem. Matematyczka liceum ukończyła w wieku 14 lat, a potem studiowała na West Virginia State University. Studia ukończyła w wieku 18 lat z imponującymi wynikami.

Katherine Johnson swoją karierę zaczynała jako nauczycielka matematyki w szkole dla czarnoskórych. Następnie, po urodzeniu pierwszego dziecka, za namową swojego kuzyna zatrudniła się w NACA (potem NASA). Między 1953–1958 pracowała jako obliczeniowiec. Na początku pracowała w zespole West Area Computers. Potem rozwijała się w dziale planowania i kontroli lotu. Pierwszy mąż matematyczki, James Goble, zmarł na guza mózgu. Za mąż ponownie wyszła w 1959 za Jamesa Johnsona.

W Holandii walczą o prawa "sexworkerów". Polskie prostytutki z tego kpią

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4aq56c

Podziel się opinią

Share
d4aq56c
d4aq56c