Kiedy cesarskie cięcie?
ciąże u otyłych kobiet są zaliczane do
ciąż wysokiego ryzyka, dlatego pacjentki te powinny być otoczone
szczególną opieką lekarza.
19.04.2007 | aktual.: 31.05.2010 16:07
Otyłe kobiety kilka razy częściej poddawane są cesarskiemu cięciu w czasie porodu, niż kobiety ważące prawidłowo - wynika z najnowszych brytyjskich badań. Mięśniówka macicy otyłych pacjentek nie jest bowiem zdolna do wystarczająco silnych skurczów porodowych - wynika z artykułu na łamach pisma "British Journal of Obstetrics and Gynaecology".
Naukowcy z University of Liverpool, którzy przebadali 4 tys. ciężarnych kobiet, wykazali, że niemal 1 na 5 pacjentek z nadwagą musiała urodzić dziecko przez cesarskie cięcie. Przyczyną była niewydolność mięśniówki macicy, która nie kurczyła się wystarczająco silnie by doszło do rozszerzenia szyjki macicy i naturalnego porodu.
Jesteś otyła, masz większy problem
Nawet otyłe kobiety, które urodziły dziecko w naturalny sposób, miały więcej problemów i powikłań, niż kobiety z prawidłową masą ciała, np. krwotoki po porodzie zdarzały się u nich dwukrotnie częściej. Według naukowców, to również było związane ze zbyt słabą kurczliwością macicy. Silne krwawienia występują, gdy mięśnie macicy są zbyt słabe, by zacisnąć naczynia krwionośne uszkodzone w czasie odrywania się łożyska, tłumaczą naukowcy.
Cesarskie cięcie
"Nasze badania dowodzą, że kobiety z nadwagą są znacznie bardziej narażone na poród przez cesarskie cięcie i oceniają poród jako trudniejsze przeżycie, niż kobiety z prawidłową masą ciała" - komentuje biorąca udział w badaniach prof. Sue Wray.
Słabsze mięśnie
Analizując w laboratorium próbki mięśni pobrane z macicy otyłych pacjentek naukowcy zaobserwowali, że kurczyły one słabiej niż mięśnie kobiet ważących normalnie. Było to spowodowane zbyt niską zawartością wapnia we włóknach mięśniowych. Jony tego pierwiastka regulują bowiem kurczliwość mięśni, również w czasie porodu.
Wysoki cholesterol
Prof. Wray podejrzewa, że jedną z przyczyn zbyt niskiego poziomu wapnia w mięśniówce macicy może być wysoki poziom cholesterolu we krwi otyłych kobiet. Nadmiar tego tłuszczu, będącego ważnym składnikiem błon komórkowych, może zaburzać transport wapnia przez błony do wnętrza komórek. Naukowcy liczą, że dalsze badania pomogą im zweryfikować tę hipotezę.
Póki co przypominają, że ciąże u otyłych kobiet są zaliczane do ciąż wysokiego ryzyka, dlatego pacjentki te powinny być otoczone szczególną opieką lekarza.(PAP) jjj/ krx/