Trwa ładowanie...

Kiedy jest Dzień Chłopaka, a kiedy Dzień Mężczyzny? W szkole wybuchła awantura

W jednej ze szkół w woj. mazowieckim wybuchła kłótnia. Jeden z ojców uznał, że chłopcy powinni obchodzić swoje święto 30.09. Rodzice od razu podzielili się na dwa obozy. Część bowiem uznała, że lepiej połączyć to z Dniem Kobiet w marcu, bo 10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzny.

Dzień Chłopca, co podarować nastolatkowi?Dzień Chłopca, co podarować nastolatkowi?Źródło: 123RF
d166cyt
d166cyt

Kiedy jest Dzień Chłopaka?

Nie ma się co dziwić, że wybuchła kłótnia, bo Dzień Chłopaka czy Mężczyzny nigdy tak naprawdę nie został oficjalnie uznany i nie widnieje w kalendarzu tak jak Dzień Kobiet. Część osób uznaje więc, że warto świętować 30 września i tę datę uznaje się za święto nastolatków, a część wskazuje właśnie marzec i Dzień Mężczyzny jako najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego? Argumenty są oczywiście takie, że warto połączyć wymienianie się prezentami w marcu, zwłaszcza w klasach młodszych dzieci. Jest to najzwyczajniej w świecie łatwiejsze, bo dwójki klasowe za jednym zamachem ogarniają oba wydarzenia: Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn i zakup upominków.

Co kupić na Dzień Chłopaka?

I tu pojawiają się kolejne zgrzyty. Dziewczynkom z reguły kupuje się kwiaty, ewentualnie słodycze. Zaś chłopcom sięga się po ciekawszy asortyment. Samochody, zestawy naklejek, kolorowanki z postaciami z bajek, małe zestawy klocków.

d166cyt

- Czy kupujemy chłopcom prezenty z okazji dnia chłopca? – pyta rzeczony tata.

- Bez sensu, znowu do tego wracamy. Przecież ustaliśmy w pierwszej klasie, że obchodzimy 10 marca – pisze jedna z mam.

- No tak, ale ja się nadal z tym nie zgadzam – precyzuje tata.

- A co pan chciałby zaproponować na prezent? Przecież teraz już niczego się sensownego nie ogarnie w jeden dzień – pyta wnikliwie inna.

- Kupmy im kwiatki – ironizuje mama Wioli. - Dziewczynki dostały kwiatki w tamtym roku i większość była wściekła, bo chłopcy dostali po ludziku Lego. A co to, dziewczynki nie bawią się Lego? – peroruje kolejna.

d166cyt

- No taki zwyczaj, że kwiaty… - lekko zdezorientowany ojciec zaczyna wycofywać się rakiem.

Po chwili przerwy pojawia się podsumowanie – No to wszystko ustalone. Prezenty wspólne dla wszystkich w marcu.

Kiedy Dzień Mężczyzny?

Dzień Chłopaka obchodzony był po raz pierwszy na świecie 19 listopada 1999 r. na wyspach Trinidad i Tobago. Świętowanie Dnia Chłopaka/Mężczyzny 19 listopada wspiera Organizacja Narodów Zjednoczonych, która zaproponowała oficjalne obchody International Mens Day. Do programu przyłączyły się m.in.: Indie, Australia, Chiny, Holandia i Wielka Brytania.

Co kraj, to jednak inna data. Na Malcie święto obchodzone jest 7 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, a w Kanadzie 25 listopada. W Polsce Dzień Chłopaka, uznany za święto nastolatków, obchodzony jest 30 września. Natomiast Dzień Mężczyzny typowany jest na 10 marca, ze względu na to, że w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d166cyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d166cyt