FitnessWeterynarz alarmuje. Obowiązkowy przed spacerem latem

Weterynarz alarmuje. Obowiązkowy przed spacerem latem

Kiedy temperatura wskazuje 30 stopni Celsjusza, wyjście z domu staje się wyzwaniem. A co z psem? W końcu musi zaspokoić swoje potrzeby. Zanim zapniesz smycz, przeprowadź prosty test. Tak upewnisz się, że pies się nie poparzy.

Czy wychodzić z psem w upał?
Czy wychodzić z psem w upał?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Chalabala

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i szereg poważnych obowiązków. Musimy zapewnić mu dobrą karmę, opiekę weterynaryjną, zabawę i co najważniejsze, odpowiednią ilość ruchu.

Pupil ma swoje potrzeby bez względu na temperaturę czy warunki pogodowe, jednak spacer z psem podczas upału jest naprawdę ryzykowny. Przy jakich temperaturach lepiej nie wychodzić z psem? Poznaj zdanie eksperta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak upał wpływa na psa?

O upale mówimy, gdy temperatura na dworze przekracza 30 stopni Celsjusza. Wyjście z domu w taką pogodę to nie najlepszy pomysł. W kilka chwil można nabawić się udaru słonecznego, który w skrajnych przypadkach wymaga hospitalizacji.

Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Psy są szczególnie narażone na udar ze względu na grubą i gęstą sierść oraz brak gruczołów potowych, które chroniłyby je przed przegrzaniem.

Spacer z psem w trakcie upału naraża go nie tylko na przegrzanie, ale i na odwodnienie czy udar cieplny, który może prowadzić nawet do śmierci pupila. Nie zapominajmy też, że psy nie noszą butów. Kontakt z gorącym asfaltem może doprowadzić do uszkodzenia łap.

Przy jakich temperaturach nie wychodzić z psem? Przyjmuje się, że pies powinien zostać w domu, kiedy temperatura przekracza 27 stopni Celsjusza. Wszystko zależy jednak od poziomu zachmurzenia czy nagrzania asfaltu. Jeśli chcesz upewnić się, czy możesz wyjść z psem, przeprowadź prosty test.

"Prostym testem, aby sprawdzić, czy asfalt nie jest zbyt gorący, aby chodzić z psem, jest przyłożenie dłoni do drogi. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać jej przez pięć sekund, to tym bardziej nie jest bezpieczne dla psa" - tłumaczy lek. Wet. Alison Thomas cytowana przez "Świat Zwierząt".

Jak pomóc psu w gorące dni?

Psy odczuwają upały jeszcze mocniej niż ludzie. Regulują temperaturę ciała poprzez kładzenie się w chłodnych miejscach czy otwieranie pyska. Jak pomóc pupilowi w trakcie upału? Zadbaj o to, aby zawsze miał miskę pełną czystej wody. Zamknij wszystkie okna i zainwestuj w wentylator, aby obniżyć temperaturę pomieszczenia. Rozejrzyj się za matą chłodzącą dla psów — znajdziesz ją w internecie, a także dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)