FitnessKobieta pod napięciem

Kobieta pod napięciem

Miesiączkę da się przeżyć. I to w niezłej formie. Oto 13 łatwych sposobów na trudne dni.

Kobieta pod napięciem

16.03.2006 | aktual.: 29.05.2010 19:02

Zwykle już na tydzień przed miesiączką byle drobiazg wyprowadza Cię z równowagi. Miewasz zmienne nastroje, bolą Cię piersi, głowa albo jesteś przygnębiona i zmęczona. Podobne dolegliwości co miesiąc odczuwa ponad 50 procent kobiet. Wszystkiemu winne są estrogeny. To ich nadmiar w drugiej połowie cyklu powoduje u niektórych kobiet złe samopoczucie. Lekarze określają te objawy jako zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS (od angielskiego Premenstrual Syndrome). *
*
Przed miesiączką *Aby zapobiec dolegliwościom i przetrwać miesiączkę bez bólu, zacznij działać na 10 dni wcześniej.
*
1. Zdrowo się odżywiaj
. To podstawa dobrego samopoczucia. W Twojej diecie są wtedy najważniejsze:
Wapń. Badania naukowców z Nowego Jorku wykazały, że kobiety, które przez 3 miesiące dostarczały organizmowi dziennie 1200 mg wapnia, miały o 48 proc. mniejsze dolegliwości związane z PMS-em, takie jak: wzdęcia, wahania nastrojów. Wapń znajdziesz w jogurtach, serach, mleku, zielonolistnych warzywach, soku pomarańczowym.
Magnez. Poprawia nastrój, zmniejsza apetyt na słodycze, łagodzi ból piersi. Jedz orzechy, ziarna zbóż, kakao, zielonolistne warzywa.
Witamina E. Reguluje produkcję prostaglandyn, substancji, które powodują wrażliwość piersi na dotyk. Zawierają ją oleje roślinne, orzechy, żółtka jaj, ciemnozielone warzywa.
Witamina B6. Łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza drażliwość, bolesność piersi. Źródłem tej witaminy są produkty zbożowe, ziemniaki, wątróbka, banany, szpinak, awokado. Przed miesiączką nie odmawiaj sobie również ryb, zwłaszcza tuńczyka oraz makreli. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają nastrój, zwiększają odporność na stres. Unikaj za to słodyczy i produktów wzdymających (warzyw strączkowych, kiszonek, marynat, smażonego mięsa). Zapomnij o kawie – może pogłębiać rozdrażnienie. Ogranicz sól – zatrzymuje wodę w organizmie.
2. Pij zioła. Jeśli przed miesiączką jesteś rozdrażniona, pomogą Ci zioła. Wymieszaj po 30 g melisy i mięty pieprzowej, po 20 g kozłka lekarskiego i rumianku oraz po 10 g jasnoty białej i malwy czarnej. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Przecedź napar, pij ciepły 3 razy dziennie.
3. Wysypiaj się. Na tydzień przed miesiączką staraj się spać dłużej niż zwykle. Niedobór snu może pogłębić zmęczenie i drażliwość.
4. Korzystaj z aromaterapii. To doskonały sposób na poprawę nastroju (jeśli w tym okresie nie jesteś szczególnie wrażliwa na zapachy). Po 4 krople olejku różanego i rumiankowego wymieszaj z niewielką ilością wody i wlej do kominka aromaterapeutycznego. Połóż się na 20 minut, zamknij oczy i delektuj się zapachem.
5. Ćwicz jogę. Zapomnisz, co to niepokój. Codziennie wykonuj pozycję „łuk”. Połóż się na brzuchu, zegnij nogi
w kolanach i obejmij dłońmi kostki. Podczas wdechu napnij pośladki, unieś głowę, klatkę piersiową oraz uda. Wytrzymaj 15 sekund, spokojnie oddychając. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie.
6. Wzmocnij się! Bez recepty dostaniesz w aptece preparaty, które poprawią Twoje samopoczucie przed miesiączką. Dolegliwości złagodzą: Mastodynon®N, Agufem, Periofem, Femosan.

W czasie miesiączki *Nie cierpisz na PMS? Ale być może w pierwszych dniach menstruacji odczuwasz silny ból brzucha. Zazwyczaj pojawia się on na krótko przed rozpoczęciem krwawienia i trwa dwa dni. Jego przyczyną są zbyt silne skurcze macicy. Na szczęście, również na bolesne miesiączki są skuteczne sposoby. Nie musisz ich wszystkich stosować. Najlepiej przetestuj kilka z nich i wybierz taki, który najbardziej Ci odpowiada. Nic na siłę!
*
7. Masuj kręgosłup
. Poproś partnera lub kogoś z rodziny, by wymasował Ci dolny odcinek kręgosłupa. Zabieg ten szybko złagodzi skurcze miesiączkowe.
8. Głęboko oddychaj. Najlepiej na świeżym powietrzu, podczas szybkiego marszu. W ten sposób zmniejszysz ból brzucha.
9. Wypróbuj akupresurę. Przez minutę uciskaj kciukiem punkt na wewnętrznej części łydki (cztery palce powyżej kostki). Powtórz ucisk na drugiej nodze. To poprawi Twoje samopoczucie.
10. Weź kąpiel z olejkami. Wannę napełnij ciepłą (ale nie gorącą) wodą, dodaj do niej po 10 kropli olejku rumiankowego i majerankowego. Zrelaksujesz się i uśmierzysz ból brzucha.
11. Rób ciepłe okłady na brzuch (jeśli krwawienie nie jest obfite). Pod wpływem ciepła mięśnie rozluźniają się i ból szybko mija. Do tego celu wykorzystaj termofor, elektryczną poduszkę lub plastikową butelkę z ciepłą wodą. Nie przykładaj ich jednak na gołe ciało, bo możesz się poparzyć!
12. Wróć do ziół. Wiele z nich ma działanie rozkurczowe, dzięki czemu możesz pozbyć się bólu brzucha.
Na dzień lub dwa przed spodziewaną miesiączką wypróbuj napar z rumianku rzymskiego. Łyżkę ziół zalej 0,5 l wrzątku, odstaw na 10 minut. Pij 2–3 razy dziennie po filiżance. Doskonale działa także inna mieszanka. Weź 20 g korzenia tataraku i liścia pokrzywy, po 15 g ziela rdestu ptasiego, ziela świętojańskiego, ziela nawłoci oraz liścia babki lancetowatej. Całość wymieszaj. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, odstaw na 15 minut. Przecedź, pij 3 szklanki dziennie.
13. Zastosuj preparat z ibuprofenem(np. Ibuprom, Ibum, Nurofen). Hamuje produkcję prostaglandyn i łagodzi skurcze, zarówno macicy jak i jelit. Pomogą Ci też środki rozkurczowe, np. No-Spa.

*Bądź aktywna! *Kobiety, które ćwiczą 3 razy w tygodniu przez 30 min, lepiej czują się podczas miesiączki. Regularny trening zwiększa wydzielanie endorfin w mózgu, co poprawia nastrój i zmniejsza skurcze macicy. Dobrze działa np. szybki spacer. Pomoże Ci też inne ćwiczenie: leżąc na brzuchu, ułóż ramiona wzdłuż tułowia, unieś górną część ciała, napnij proste nogi. Wytrzymaj 10-15 sekund.

(KA)

* zobacz nasze artykuły na wap.orange.pl*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)