Kobiety narzekają na "ciążowy nos". Lekarze wyjaśniają fenomen

Kobiety narzekają na "ciążowy nos". Lekarze wyjaśniają fenomen

Kobiety na TikToku pokazują "ciążowe nosy"
Kobiety na TikToku pokazują "ciążowe nosy"
Źródło zdjęć: © TikTok | TikTok
10.03.2023 20:03, aktualizacja: 11.03.2023 09:59

Od pewnego czasu na TikToku pojawiają się nagrania przerażonych kobiet, które zauważyły, że w trakcie ciąży zmieniają im się nosy. Autorki nagrań twierdzą, że wpływa to na wygląd ich twarzy. Głos w sprawie zabrali lekarze.

"Wyglądam teraz zupełnie inaczej"; "Mój nos nigdy nie był tak duży" - informują tiktokowych obserwatorów świeżo upieczone mamy. Kobiety zauważyły bowiem, że w trakcie ciąży przeszły sporą metamorfozę. Nos nagle zaczął zmieniać swoje rozmiary, a nawet kształty. Czy to w ogóle możliwe? Eksperci postanowili przyjrzeć się sprawie.

Fenomen "ciążowego nosa". Lekarze nie mają wątpliwości

Nagrania oznaczone hasztagiem "ciążowy nos" mają miliony wyświetleń w mediach społecznościowych. Sceptycy twierdzili, że to jedynie trend z TikToka, a fotografie zostały przerobione w programie graficznym. Jak jest naprawdę?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Specjaliści potwierdzili, że nosy kobiet w ciąży mogą się nieco zmienić. Jak to się dzieje? Wszystko za sprawą buzujących hormonów. Wzrastający poziom estrogenu sprawia, że naczynia krwionośne, znajdujące się w nosie, rozszerzają się i rozluźniają, aby zapewnić prawidłowy przepływ krwi. To z kolei jest przyczyną obrzęków nosa, który rzeczywiście staje się większy. Proces ten nie zachodzi jedynie w nosie - obrzękowi mogą ulec inne części ciała, które posiadają błonę śluzową.

"Obrzęk, przekrwienie, a nawet krwawienie"

Wyjaśnieniem "ciążowego nosa" zajął się dr Eran Bornstein. W rozmowie z portalem Today dodał, że powstające obrzęki mogą sprawiać, że kobiety odczuwają dyskomfort. Rozszerzone naczynia krwionośne sprawiają, że nos wydaje się większy i pulchniejszy, choć w rzeczywistości jest to obrzęk w wyniku przekrwienia. Czasem przyszłe mamy mogą nawet doświadczyć krwawienia, jeśli ich zlokalizowane w nosie naczynka są delikatne.

Ekspert dodał, że tego typu objawy nie powinny mocno niepokoić, gdyż są naturalnym zjawiskiem. Przyznał też, że problem ten nie dotyka wszystkich kobiet. Ostrzegł, że gdy zauważymy opuchliznę na innych częściach ciała, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta