Kombucha - napój o wspaniałym działaniu
Kombucha to grzyb herbaciany o uniwersalnym działaniu, który służy do przygotowania orzeźwiającego napoju o wspaniałym działaniu. Poznajcie szczegóły!
Kombucha to grzyb herbaciany o uniwersalnym działaniu, który służy do przygotowania orzeźwiającego napoju. Z biologicznego punktu widzenia jest organizmem symbiotycznym składającym się z kolonii drożdży i szczepów bakterii. To właśnie dzięki nim ma wspaniałe właściwości i zdolność do fermentacji. Nie bez powodu w Azji znana jest ona od ponad dwóch tysięcy lat i nazywa się ją eliksirem długowieczności.
W Polsce napój z kombuchy był szczególnie popularny i ceniono jego smak do momentu wprowadzenia gazowanych napojów typu Coca-Cola. Dodatkowym atutem jest to, że można ją hodować samemu w domu.
Zajrzyjcie do naszej galerii i poznajcie jej właściwości!
Wspomaga odchudzanie i detoks
Kombucha ma formę żelowej i elastycznej struktury, która przerabia cukier i herbatę na kwas glukuronowy. Dzięki temu ma ona wspaniałe działanie detoksujące i skutecznie przyspiesza procesy przemiany materii. Efektywnie pobudza ślinę oraz soki trawienne w żołądku, wspomagając w ten sposób perystaltykę jelit. Ponadto jej systematyczne spożywanie hamuje apetyt i jednocześnie dostarcza wielu związków i substancji cennych dla organizmu. Wśród nich znajdziemy takie minerały jak żelazo, magnez, sód, potas, wapno, miedź i cynk.
Solidna dawka witamin z grupy B
Napój z grzybka herbacianego to także solidna dawka witamin z grupy B - B1, B2, B3, B6 i B12. Odpowiedzialne są one za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a ich odpowiedni poziom w organizmie pozwala zachować pogodny nastrój i sprawność intelektualną. Ponadto zapewniają one zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Dlatego szczególnie zaleca się dwutygodniowe picie kombuchy na wiosnę, gdy szczególnie narażeni jesteśmy na niedobory tych substancji.
Obniża cholesterol i leczy migreny
Jak nietrudno zauważyć grzybek herbaciany ma niezwykłe zdolności i potrafi wyprodukować całe spektrum substancji, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu. Poza dzianiem odchudzającym i oczyszczającym, poleca się go także osobom cierpiącym na podwyższony cholesterol czy migreny. Pozwala też zachować równowagę kwasowo-zasadową, wzmacnia efektywność działania układu immunologicznego i jego zdolność do samoleczenia.
Jest nazywana adaptogenem
Kombuchę ze względu na jej działanie nazywa się adaptogenem. Oznacza to, że może ona produkować substancje chemiczne pozwalające adaptować się do ekstremalnie niekorzystnych warunków środowiska i przenosi ona te właściwości na ludzi. Dlatego w zależności od potrzeb danego człowieka kombucha może odpowiednio regulować ciśnienie krwi, wyciszyć osoby cierpiące na ADHD czy skutecznie pobudzić w przypadku chronicznego zmęczenia. Grzyb herbaciany doskonale też radzi sobie z wszelkimi chorobami cywilizacyjnymi. Łagodzi objawy reumatyzmu, leczy astmę i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.
Przygotowanie napoju z grzybka herbacianego
Napój z kombuchy można przygotować samemu w domu. Wystarczy w szklanym naczyniu przygotować:
- zaczyn z poprzedniego napoju lub 2 łyżki stołowe octu winnego,
- pół szklanki cukru,
- litr zielonej herbaty.
W takiej miksturze umieszczamy naszą kombuchę i przykrywamy ją gazą na 8-12 dni. Następnie przelewamy ją przez sitko. Uzyskany napój przechowujemy w lodówce. Ma on lekko musujący i orzeźwiający smak. Niewskazane jest spożywanie go w nadmiernych ilościach i dłużej niż przez dwa tygodnie. Po tym czasie należy zrobić krótką przerwę. Grzyb możemy ponownie umieścić w osłodzonej herbacie i powtórzyć cały proces.