Kontrole w domach Polaków. Oto co sprawdzi ZUS

Kontrolerzy ZUS sprawdzają Polaków na zwolnieniach (zdjęcie ilustracyjne)
Kontrolerzy ZUS sprawdzają Polaków na zwolnieniach (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © East News

24.05.2024 12:08, aktual.: 24.05.2024 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy Polacy "nie wykorzystują zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem". Kluczowy może okazać się kod na formularzu L4. Co można robić z "1", a co oznacza "2"? Trzeba to wiedzieć.

Kontrolerzy ZUS coraz częściej pukają do drzwi Polaków. W 2023 roku sprawdzili 461 tys. 200 osób na zwolnieniu lekarskim, co skutkowało wstrzymaniem wypłat zasiłków chorobowych na kwotę 29 mln 300 tys. zł w skali całego kraju. Wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie to jeszcze więcej.

Tysiące "cofniętych" zwolnień. Ważny jest kod

"W pierwszym kwartale 2024 r. kontrolerzy ZUS sprawdzili w całym kraju ponad 35 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Z tej liczby aż 4,8 tys. zostało pozbawionych prawa do zasiłku. Kwota cofniętych świadczeń to ponad 8,2 mln zł" - informuje serwis kadry.infor.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy pracownik "w okresie zwolnienia lekarskiego nie wykonuje pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem". Okoliczności bywają różne, ale czasami kluczowy okazuje się kod na formularzu ZLA.

"Czas spędzony na L4 powinien być wykorzystany na regenerację, co jest ściśle uregulowane przez przepisy. W przypadku L4 z kodem 1 pacjent powinien przebywać w domu, z możliwością wyjścia tylko do sklepu, apteki czy lekarza. Natomiast L4 z kodem 2 pozwala pacjentowi na poruszanie się, jeśli nie wpływa to negatywnie na stan choroby" - tłumaczy fakt.pl.

Masz "1" na L4? Oto co ci wolno

"Dwójka" na zwolnieniu daje choremu dużą swobodę - nie musi przez cały czas przebywać w miejscu zamieszkania. Z kolei "jedynka" wiąże się ze sporymi ograniczeniami. Takie L4 daje prawo do przemieszczania się wyłącznie w związku z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Możemy udać się do przychodni czy po leki, a także zrobić niezbędne zakupy. Każda inna aktywność może zostać uznana za "nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego".

"Jeśli pacjent na zwolnieniu z kodem 1 zostanie zauważony poza domem lub wykonując np. prace ogrodowe, ZUS może cofnąć przyznany wcześniej zasiłek chorobowy, a jeśli zasiłek został już wypłacony - zażądać zwrotu pieniędzy" - czytamy na fakt.pl.

Warto pamiętać, że o kontrolę może wystąpić także pracodawca.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także