Koper nie odgrywa znaczącej roli w twojej kuchni? A szkoda, bo lecznicza roślina może zaradzić niektórym problemom zdrowotnym. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega zaparciom, wspomaga pracę nerek i działa uspokajająco. Warto poznać jego właściwości.
Koper nie odgrywa znaczącej roli w twojej kuchni? A szkoda, bo lecznicza roślina może zaradzić niektórym problemom zdrowotnym. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega zaparciom, wspomaga pracę nerek i działa uspokajająco. Warto poznać jego właściwości.
Koper był znany już w starożytności. Ponoć jego silny i charakterystyczny zapach pomagał odstraszać złe moce. Chętnie stosowano go nie tylko jako przyprawę, ale również jako afrodyzjak i lek na zatrucia. Dziś cenne właściwości zdrowotne i znakomite walory smakowe kopru powinny zachęcić nas do przyjrzenia mu się bliżej.
Na podst. doctoroz.com (ms)/(mtr), WP Kobieta
Kuchnia
Najpierw zaglądamy do kuchni. A tutaj czeka nas małe zaskoczenie, bo wbrew pozorom zarówno młody koper z małymi listkami, jak i z żółtymi kwiatami ma w kuchni szerokie zastosowanie. Najlepiej aromatyczna przyprawa smakuje z młodymi ziemniakami. Ale warto koperek dodawać również do innych warzyw. Dobrze komponuje się z kalafiorem, fasolą i brokułami. Koniecznie trzeba o nim pamiętać podczas przyrządzania kiszonych ogórków, kapusty i buraczków.
Jest doskonałym składnikiem zup, sosów czy domowego kompotu. Poprawi także smak ulubionej sałatki, ryb, jaj i serów twarogowych. Specjaliści twierdzą, że wystarczy spożywać pół szklanki kopru dziennie.
Zdrowie
Po uczcie dla podniebienia możemy przejść dalej i poznać jego wpływ na nasz organizm. Lista robi wrażanie. Koper jest cennym źródłem żelaza, wapnia, fosforu, witaminy C, D, E, K i z grupy B. Nie brakuje w nim także flawonoidów i kumaryny. Doskonale oczyszcza organizm, reguluje pracę nerek i obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Jego dużym atutem są właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące.
Wykazuje dobroczynne działanie na układ pokarmowy: leczy niestrawność, zapobiega wzdęciom, poprawia trawienie i pobudza apetyt. Nie można zapominać również o jego właściwościach moczopędnych. W profilaktyce i leczeniu chorób układu moczowego odgrywa znaczącą rolę.
Dla kobiet
Herbatka z kopru polecana karmiącym piersią kobietom. Dlaczego? Wspomaga pracę gruczołów mlecznych i zapobiega uciążliwym kolkom u niemowląt. Napar z liści lub nasion kopru łagodzi ból brzucha spowodowany biegunkami, wzdęciami i kolką jelitową. Koper jest znany także jako środek wykrztuśny. Połączony z mlekiem lub jogurtem wspomaga leczenie przeziębienia i grypy. Wykazuje również właściwości uspokajające, dlatego ma nieocenione znaczenie w walce z bezsennością czy stresem.
Kosmetyka
Idąc dalej tym tropem, okazuje się, że jest dobry i dla zdrowia, i dla urody. Zewnętrzne okłady z kopru pomagają przy ropnych zakażeniach skóry. Napar z jego owoców stosowany jest do przemywania tłustej cery. Natomiast maseczka z awokado i kopru pozwoli pozbyć się problemu suchej skóry głowy. Co więcej, jego silne właściwości aromatyczne likwidują nieprzyjemny zapach z ust, dlatego chętnie jest używany do produkcji past do zębów i płukanek do ust. Olejek koperkowy można znaleźć również w perfumach i mydłach.
Tekst na podst. doctoroz.com (ms)/(mtr), WP Kobieta