Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy można jechać na działkę w czasie epidemii?

Słoneczna pogoda sprawia, że aż chce się wyjść z domu na dłużej i pojechać np. na własną działkę. Jednak wiele osób ma wątpliwości czy przemieszczenie się w czasie epidemii koronawirusa nawet na rekreacyjną działkę jest bezpieczne. Jak się okazuje, nowe zarządzenie pozwala na większą swobodę w ruchu, więc na pewno coraz więcej osób skorzysta z pogody i wyruszy na odpoczynek z dala od zgiełku miast.

Koronawirus w Polsce. Czy można jechać na działkę w czasie epidemii?Źródło: Getty Images
d2n8j6o
d2n8j6o

Choć wprowadzone przez rząd restrykcje mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, nie wszystkim osobom przypadły do gustu zmiany. Powoli zaczynamy wracać do normalności, czego dowodem jest zmiana obostrzeń i otwarcie lasów oraz parków. Co jednak z wyjazdem na działkę – czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli jeszcze się zastanawiasz, przeczytaj poniższe informacje.

Czy można jechać na działkę – wszystko, co musisz wiedzieć

Dotychczasowe obostrzenia związane z ograniczeniem w przemieszczaniu się, od 20 kwietnia zostały nieco poluzowane. W związku z tym możesz wybrać się na spacer do lasu, co do tej pory groziło mandatem. Jeśli chodzi o wyjazd na działkę, sprawa ma się nieco inaczej. W końcu z domu powinniśmy wychodzić wyłącznie w celach niezbędnych, czyli do sklepu lub do apteki. Wątpliwości dotyczące wyjazdów na działkę rozwiał Polski Związek Działkowców:

- W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. - Informuje Krajowy Zarząd PZD.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Maseczki zostaną, dopóki będzie z nami wirus"

Czy można jechać na działkę – kto może z nami przebywać?

Ciągłe zmiany w obostrzeniach i poluzowania w niektórych nakazach powodują zmniejszenie napiętej sytuacji w Polsce. Coraz więcej osób korzysta z nowych zmian, przez co też zaczynają podróżować pomiędzy miejscem zamieszkania a własną działką. Oczywiście możesz pojechać do swojego ogródka działkowego, ale pamiętaj, że na tym terenie mogą przebywać jedynie właściciele. Działkowcy otrzymują komunikaty o tym, aby jednak ograniczać aktywność na prywatnych przestrzeniach.

d2n8j6o

Czy pobyt na działce może skutkować mandatem?

Pewnie niektórzy zastanawiają się, ile prawdy jest w niektórych opiniach krążących po internecie związanych z przebywaniem na własnej działce. Nie ma żadnego zakazu przebywania na terenie ogródków działkowych, a w związku z tym wręczenie mandatów za przemieszczanie się do tego miejsca jest wbrew prawu. W końcu działka nie jest terenem zielonym pełniącym funkcję publiczną, dlatego też można na nim przebywać w czasie epidemii koronawirusa. Będąc na swoim terenie pamiętaj, aby nikogo nie zapraszać i nie organizować imprez, bo to rzeczywiście może skończyć się mandatem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2n8j6o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n8j6o