Kot zaczyna cię lizać? Nie ignoruj tego sygnału. To ostrzeżenie

Lizanie przez kota naszych dłoni to ważny znak
Lizanie przez kota naszych dłoni to ważny znak
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.08.2024 11:22, aktual.: 28.08.2024 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koty to wyjątkowe, choć nieodgadnione zwierzęta. Potrafią się przymilać, żeby chwilę później nas ugryźć. Zanim jednak to zrobią, ostrzegą nas w nieoczywisty sposób.

Niektórzy uważają, że koty są złośliwe i kapryśne. Prawda jest taka, że to bardzo kochające i oddane zwierzęta, choć nie okazują one uczuć w tak oczywisty sposób jak robią to psy. W odróżnieniu od nich nie mają też tyle cierpliwości do człowieka czy innych zwierząt. Kiedy przekracza się ich granicę, mogą zaatakować.

Kot zachowuje się w ten sposób? To ważny znak

Koty są bardzo inteligentne. Do tego cenią sobie odpoczynek. Potrafią przespać od 14 do nawet 18 godzin dziennie. Po kilkunastu minutach zabawy udają się w miękkie i bezpieczne miejsce, aby móc wypocząć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym momencie wielu właścicieli decyduje się na pogłaskanie futrzaka. Zdarza się, że kot, zamiast mruczeć z radości, zaczyna nas gryźć. Zanim jednak to zrobi, wyśle nam sygnał ostrzegawczy, o czym przekonuje Agata Kudra, kocia behawiorystka.

W jednym ze swoich ostatnich postów wyjaśniła, dlaczego koty atakują nas podczas zabawy czy innych interakcji.

- Na samym początku pojawia się lizanie. I tak, często uznaje się to za przyjacielski sygnał. Ale w tej sytuacji to jednak prośba o to, abym się jednak odsunęła - tłumaczy.

Na załączonym filmiku widać, jak behawiorystka podchodzi do kota, aby go pogłaskać. Początkowo zwierzę wydaje się zrelaksowane i chętne na pieszczoty, jednak po chwili zaczyna kompulsywnie lizać właścicielkę. W ten sposób pokazuje, że chce, aby się od niego odsunęła.

Gdy kot widzi, że nie szanuję tych komunikatów, to pokazuje mi to wyraźnie — tłumaczy. Nagle cała jego postura się zmienia. Ma spięte ciało, a jego uszy kierują się w przeciwną stronę. Zaczyna odpychać właścicielkę łapką i nerwowo machać ogonem.

Jak uniknąć ataków ze strony kota?

W dalszej części filmiku behawiorystka wyjaśniła, że powinna była przestać dotykać zwierzę już na samym początku. - W ten sposób kot widzi, że nie ma potrzeby uciekać się do bardziej bolesnych rozwiązań, bo te subtelniejsze sygnały w zupełności wystarczą — dodała.

Koty są bardzo terytorialne i najlepiej czują się w spokojnym, stabilnym otoczeniu. Podgryzanie czy drapanie jest oznaką tego, że naruszyliśmy ich granice. Jeśli jednak agresywne zachowania pojawiają się nawet wtedy, kiedy nie mamy z nim interakcji, warto rozważyć wizytę u weterynarza i behawiorysty, aby znaleźć ich przyczynę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (45)