GwiazdyKrólowa Elżbieta II i książę Filip byli ze sobą na dobre i na złe. W tym roku monarchini spędzi pierwszą rocznicę ślubu bez męża

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli ze sobą na dobre i na złe. W tym roku monarchini spędzi pierwszą rocznicę ślubu bez męża

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2007 roku
Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2007 roku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Tim Graham
Aleksandra Lewandowska
20.11.2021 14:37

Małżeństwem byli przez ponad 73 lata. Choć z jej strony była to miłość od pierwszego wejrzenia, on musiał się do niej przekonać. 20 listopada 1947 roku stanęli na ślubnym kobiercu w Opactwie Westminsterskim. Dziś obchodziliby razem kolejną rocznicę ślubu, ale królowa spędzi ją po raz pierwszy bez męża.

Związek królowej Elżbiety II i księcia Filipa należał do najtrwalszych w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Spędzili ze sobą ponad 73 lata, a poznali się jeszcze jako dzieci. Ona, zaledwie 8-letnia, nazywana zdrobniale Lilibet i on, starszy od niej o 5 lat. Pierwszy raz spotkali się na weselu kuzynki księcia. Potem pojawili się na koronacji ojca Elżbiety na króla. Dwa lata później 13-letnia Lilibet zakochała się w 18-letnim już księciu na zabój.

Nie zwracał na nią uwagi

Książę Filip oprowadzał członków rodziny królewskiej po szkole Dartmouth Britannia Royal Naval College podczas ich wizyty. Wysportowany blondyn, którego Elżbieta nazwała wówczas "wikingiem", od razu wpadł jej w oko. On jednak nie zwracał na nią uwagi. Kulisy ich pierwszego spotkania - randki, wciąż pozostają tajemnicą. Według kuzynki i wuja Elżbiety, od tego momentu nie istniał już dla niej żaden, inny mężczyzna.

Za zgodą króla, książę Filip oświadczył się Elżbiecie w Szkocji w 1947 roku. Podarował jej pierścionek własnego projektu. Pobrali się 20 listopada tego samego roku. O śmierci jej ojca dowiedzieli się podczas podróży do Afryki. Wtedy ich życie z dnia na dzień stało się w pełni publiczne, a książę musiał poświęcić się służbie królowej - już nie tylko żony.

Burzliwe małżeństwo

Od czasu koronacji Elżbiety II to Filip zajmował się domem i dziećmi: Karolem, Anną, Andrzejem i Edwardem. Wielokrotnie mówiono, że ma dosyć takiego życia, dlatego nawiązywał romanse z innymi kobietami - aktorkami i hrabinami. Choć Elżbieta doskonale o tym wiedziała, nigdy go nie zostawiła. On także nie chciał zostawić jej. To dzięki niemu niekiedy okazywała swoją "ludzką" twarz, jak wtedy, kiedy wyszła do tłumu po śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Do tego, według doniesień, namówił ją Filip.

W 2019 roku książę Filip zaczął mieć poważne problemy zdrowotne. Trafił do szpitala, przeszedł operację serca. Mówiono, że wraca do zdrowia, ale prawdy było w tym niewiele. O jego śmierci Pałac Buckingham poinformował 9 kwietnia 2021 roku. W ostatnich chwilach życia towarzyszyła mu ukochana żona.

20 listopada 2021 roku królowa Elżbieta II i książę Filip obchodziliby 74. rocznicę ślubu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także