Króluje na stole Ani Starmach. Wlej odrobinę do ziemniaków
Ziemniaki to ulubione warzywo Polaków. Pasują do wszystkiego, więc można z ich pomocą wyczarować wiele smacznych i prostych dań. Niektórzy wprost nie wyobrażają sobie obiadu bez ziemniaczanego purée. Radzimy, jak je przygotować, żeby zawsze było pyszne.
Idealne purée powinno być gładkie i kremowe, żeby rozpływało się w ustach. Grudkowate czy zbyt wodniste nie smakuje dobrze, a do tego psuje wrażenia estetyczne, gdy na talerzu zmienia się w nieapetyczną breję. Każdy, kto lubi ten ziemniaczany dodatek, ma własny patent, aby osiągnąć najlepszą konsystencję i smak. My dzielimy się sposobem, który najlepiej sprawdza się znanej z "MasterChefa" Annie Starmach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziemniaki warto jeść. Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe
Podobno najkorzystniejsze dla organizmu są te warzywa, które rosną lokalnie, a Polska ziemniakami stoi, odkąd król Jan III Sobieski przywiózł je w prezencie królowej Marysieńce. Aż trudno uwierzyć, że początkowo spełniał funkcję ozdobną i… leczniczą. Gdy jednak kartofle w końcu trafiły na stół, stały się "przysmakiem królów i nędzarzy".
Ziemniaki są smaczne, mają też wiele składników odżywczych: potas, cynk, fosfor, magnez, żelazo, miedź, a nawet jod czy selen. Porcja ziemniaków w 50 proc. pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, zawiera też witaminy B1, B6 i PP, kwas pantotenowy i kwas foliowy.
Co podać na obiad? Kartofel to król polskiego stołu
Ziemniaki są bardzo pożywne i sycące, a zawartość błonnika pokarmowego dobrze wpływa na trawienie. Można je podać na tak wiele sposobów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Doceniają je nawet najbardziej wybredni konsumenci i dzieci. Kartofle można ugotować i podać prosto z wody, można zrobić z nich frytki albo krokiety, przerobić na kopytka czy farsz do pierogów. Jedną z doskonałych opcji obiadowych jest także kremowe purée – pyszne, ale nie zawsze łatwe w przygotowaniu. Może wyjść delikatne albo zupełnie się nie udać. Patent Ani Starmach zapewni sukces za każdym razem.
Purée zawsze się uda. Sprawdzony patent ekspertki
Do przygotowania idealnego purée najlepsze będą odmiany wysokoskrobiowe, czyli wariant C. Ziemniaki obieramy, kroimy na ćwiartki i gotujemy w osolonej wodzie. Ania Starmach radzi, aby po odcedzeniu przepuścić je przez praskę, aby nie pozostały żadne gródki. W kolejnym kroku do ziemniaczanej masy dodajemy kilka łyżek masła oraz podgrzaną śmietankę i dokładnie mieszamy. Później wystarczy już tylko doprawić do smaku solą, pieprzem i odrobiną gałki muszkatołowej. Idealne purée gotowe!
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!