Krostki na udach. Dlaczego się pojawiają? Jak bezpiecznie pozbyć się zmian skórnych?
Krostki na udach mogą pojawić się z różnych powodów, najczęściej alergicznych albo mogą być oznaką chorób skórnych. Dla pewności najlepiej skonsultować zmiany z lekarzem, który prawidłowo wskaże kierunek leczenia. Czasami krostki na udach nie wykazują żadnych dodatkowych dolegliwości, dlatego też bardzo szybko można się ich pozbyć.
Prawidłowa pielęgnacja skóry zapobiegnie powstawaniu możliwych krostek na udach. Należy unikać pewnych działań albo wprost przeciwnie, należy pamiętać o ważnych wskazówkach, które umożliwią zachowanie doskonałej kondycji skóry. Jeśli jednak krostki na udach zaczynają się pojawiać, koniecznie sprawdź, o czym warto pamiętać.
Krostki na udach – dlaczego się pojawiają?
Krostki na udach są dosyć powszechnym zjawiskiem, ale powstają w wyniku różnych czynników. Najczęściej są spowodowane zapaleniem mieszków włosowych – wówczas okolice ud są mocno zaczerwienione i podrażnione, a krostki mogą zachodzić ropą. Do tej dolegliwości może przyczynić się noszenie sztucznych materiałów oraz nieprawidłowe golenie nóg. Kolejną przyczyną powstawania krostek na udach są różnego rodzaju alergie, w tym na substancje drażniące. Niedopasowane kosmetyki albo uczulające środki do prania mogą wywołać podobne zmiany skórne.
Krostki na udach – czy mogą świadczyć o chorobie?
Oczywiście w niektórych sytuacjach krostki na udach mogą świadczyć także o poważniejszych chorobach. W przypadku większych zmian mogą świadczyć o ospie wietrznej, dlatego jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Oprócz tego krostki na udach mogą świadczyć o:
Rzadko, ale zdarza się, że krostki na udach mogą być oznaką tzw. trądziku odwróconego. Dosyć łatwo go rozpoznać, ponieważ zmiany pojawiają się także w pachwinach.
Krostki na udach – jak im zaradzić?
Poważne zmiany skórne, szczególnie z rumieniem i ropą, powinny być pokazane lekarzowi, który wdroży prawidłowe leczenie. Czasami wystarczą maści, ale w niektórych sytuacjach zdecydowanie pomocne będą antybiotyki albo inne silniejsze leki. Chcąc pozbyć się krostek na udach zacznij odpowiednio dbać o skórę na udach. Zacznij stosować delikatne żele, płyny i inne kosmetyki pod prysznic czy do kąpieli. W przypadku skóry wrażliwej najlepiej korzystać z preparatów hipoalergicznych. Krostek na udach nie wolno rozdrapywać ani wyciskać, bo problem się zaogni. Unikaj korzystania z peelingów, które rozniosą zapalenie. Zwracaj uwagę na zabieg golenia nóg - zawsze dbaj o ostrze maszynki.